Monografie (termín)

Text dotazu

Dobry den, uz dlouho zapasim s problemem, co je to presne monografie. Publikace, ktera se venuje \"jednomu tematu\"? Ale co to presne je? Muze to byt napr. publikace, pro niz je jednoticim prvkem/jejim tematem je zivot v 19.stoleti, ale ktera se mu venuje v jednotlivych castech z ruznych hledisek - napr. psychologickeho, filosofickeho, sociologickeho, technickeho, praktickeho; muze byt i od ruznych autoru? Nebo to uz je sbornik?) Jaka je definice monografie, jestli nejaka je, jaka kriteria musi kniha splnovat, aby tak mohla/mela byt oznacena? To ma i prakticky dopad - jake knihy najde clovek v knihovnich databazich v teto kategorii? Panuje v tom obecna shoda - mezinarodni nebo v ramci Ceske republiky, nebo se to lisi napr. i knihovnu od knihovny (MKP, NK, okresni knihovny; vydavatelstvi, archivy apod.). Jsou napr. encyklopedie monografiemi? Nasel jsem k tomu odkaz ve Wikipedii - plati toto i pro Cesko? (http://de.wikipedia.org/wiki/Monografie)

Odpověď

Dobrý den, definici monografie najdete v terminologické bázi KTD (http://sigma.nkp.cz/F). Odsud výklad termínu:
Neseriálová publikace, která systematicky, všestranně a podrobně pojednává o jednom, zpravidla úzce vymezeném tématu.

Hranice mezi sbornikem a monografií asi nebude ostrá a v některých ohledech se mohou patrně překrývat.

Váš druhý dotaz ohledně citací předáváme kolegům z Knihovnického institutu NK ČR (kkl@nkp.cz; http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=09_Okn/04_knihovna_knihovnicke_literatury.htm). S dotazy z této oblasti se můžete obrátit přímo na ně.

Kromě báze KTD doporučujeme také portál www.citace.com.

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

05.12.2007 16:51

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu