momentový klíč

Text dotazu

co je to momentový klíč?

Odpověď

Dobrý den,

Encyklopedie Universum přístupná na portálu COTO.JE (http://www.cotoje.cz ) uvádí následující výklad:

momentový klíč - šroubový klíč, který umožňuje dotáhnout šrouby nastavením krouticího momentu až do určitého, požadovaného nebo předepsaného tahového napětí.

moment síly (točivý moment) - fyzikální veličina, zn. M, jed. newtonmetr (Nm). Pro těleso dán součinem síly, působící na něj v rovině kolmé na osu otáčení, a jejího ramene. Momentový klíč je typ klíče pro utahování šroubů a matic předepsaným (nastavitelným) m. s.

Ve starší příručce "Spojování součástí šrouby" z roku 1965 jsme nalezli tyto informace:

Momentové (mezní) klíče umožňují přesné dodržení předepsaného kroutícího momentu meřícím zařízením nebo přerušením utahování. Podle konstrukce rozeznáváme torzní (konstruován na principu pružné torzní tyče spojené s utahovací hlavou, na torzní tyči je upevněna ručička ukazující na stupnici dosažený kroutící moment), ohybové (zkonstruován obdobným způsobem jako torzní, pouze pružná tyč je namáhána na ohyb a nikoliv na krut), hydraulické (navíc bývají vybaveny hydraulickým zařízením včetně číselníku, který ukazuje dosažený kroutící momentú a pružinové momentové klíče (přeruší utahování po dosažení kroutícího momentu tím, že západka, kulička nebo zubová spojka přitlačovaná pružinou k hlavě klíče vyskočí ze záběru s výřezem v hlavě). K nejjednodušším momentovým klíčům patří klíč konstruovaný na principu přestřižení drátu, hlava klíče přiléhá k ramenu. V obou částech klíče je vyvrtaná díra, do níž vkládáme drát. Přestřižením drátu je určen kroutící moment. Na momentových klíčích torzních, ohybových a hydraulických můžeme kroutící moment odečíst, momentové klíče s pružinou a drátkem lze na požadovaný kroutící moment nastavit. Hodnota kroutícího momentu se určuje dle vzorce.

Obdobný dotaz na momentový klíč je uložen i v archivu Ptejte se knihovny - http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba013/kroucici-momenty-sroubu-momentovy-klic/.

Použité zdroje:

* Encyklopedie COTO.JE - http://www.cotoje.cz

* NĚMEC, Karel. Spojování součástí šrouby : přehled šroubů, šroubových spojení a jejich montáže. Praha : Státní nakladatelství technické literatury, 1965. s. 55-57.