Mohou si knihovny nahrávat zvukové knihy?

Text dotazu

Dobrý den,
dozvěděla jsem se, že některé knihovny mají tzv. zvukové oddělení, kde
půjčují lidem zrakově postiženým CD (zvukové texty knih). Ráda bych se
zeptala, zda-li by si tyto knihovny mohli například některá díla nahrávat
sama, nebo se musí obracet jen na pověřená místa. Neporušovala by tím
autorská práva (samozřejmě by tyto knihy zpřístupňovali pouze lidem zrakově
postiženým)?

Odpověď

Dobrý den,

doporučujeme Vám kontaktovat Knihovnu a tiskárnu pro nevidomé K.E. Macana http://www.ktn.cz/index , která zajišťuje tyto služby, případně také právníka, který nejlépe může rozhodnout o problémech, které souvisejí s autorským právem a jinými legislativními dokumenty při pořizování nahrávky díla.

Služba Ptejte se knihovny neposkytuje právní poradnu - viz naše webové stránky http://www.ptejteseknihovny.cz

Morální autorská práva jsou stálá, tedy je nutné je dodržovat i po uplynutí majetkových autorských práv (70 let po smrti autora). Vzhledem k tomu, že kniha je převedena do jiného formátu, je nutné mít, podle nás, souhlas autora / vykonavatelů autorských práv, vždy. Dále je nutné uzavřít smlouvu s interpretem textu, atd.

Dále se domníváme, že by knihovny musely mít tuto činnost ve svém statutu, aby nedošlo např. k nekalé soutěži s dalšími firmami nebo institucemi, které vykonávají tuto činnost. V každém případě vznikají nějaké náklady k zabezpečení nahrávky, které musí knihovna na základě svého statutu získat a účelně vynakládat (doložit).

Z hlediska autorského zákona (AZ) mají knihovny licenci ke zpřístupnění zvukových záznamů svým registrovaným uživatelům, z hlediska AZ je zde výjimka pro uživatele se zdravotním znevýhodněním, jinak knihovny platí za zpřístupnění zvukových děl poplatky kolektivnímu správci - viz http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=03_Leg/01_LegPod/ZvukPujcRozc.htm