Význam a původ příjmení Borodáč

Text dotazu

Mohli byste mi prosím napsat význam a původ příjmení Borodáč?

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za využití služby ptejte se knihovny. K příjmení Borodáč uvádí Michal Blicha ve svém článku „Nárečové prvky vo východoslovenských priezviskách“ následující:

„Za pôvodné + ort, + olt pod vplyvom priameho kontaktu rusínskych nárečí sa prejavuje tzv. polnoglasie: Bereščák, Berezný, …, Borodáč, Čerevik, …, Vološin, Vološčuk.“

Příjmení tedy nachází původ na východním Slovensku. Co se ale týče jeho významu, nepodařilo se nám nalézt zdroje, které s přesností dokládají jeho etymologii. Proto doporučujeme konzultovat další pátrání se slovenskými jazykovědci, případně se Slovenskou národní knihovnou, která pravděpodobně ve svém katalogu uchovává větší množství titulů, které se zabývají vznikem a významem slovenských příjmení. https://www.snk.sk/

Zdroje:

*BARTŮŇKOVÁ, Jana, KOBLÍŽEK, Vladimír, ŠRÁMEK, Rudolf a Vysoká škola pedagogická v Hradci Králové. Onymické systémy v regionech: seminář : sborník příspěvků z 5. semináře "Onomastika a škola", konaného 12.-14. ledna 1993 v Hradci Králové. Hradec Králové: Gaudeamus, 1995. ISBN 80-7041-349-2. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:a09b27e0-b75a-11e4-a7a2-005056827e51