modření kovu, starostříbro

Text dotazu

Dobrý den prosím o pomoc při povrchové upravě
kovových součástek zbraní starými technikami modření a starostříbro případně
na koho se obrátit děkuji

Odpověď

Dobrý den,
našla jsem jednu příručku ve fondu Národní knihovny ČR NIKITIN, M.K., MEL'NIKOVA, E.P. Chemie v konzervátorské a restaurátorské praxi. Brno: Masarykova univerzita, 2003. ISBN 80-210-3062-3. Signatura NK ČR SF II 73354. Nejsme odborníci, ale myslíme si, že byste tam nějaké informace pro sebe našel.
Doporučuji obrátit se s dotazem např. i na Vysokou školu chemicko technologickou (VŠCHT) http://knihovna.vscht.cz/ . Myslím si, že tam Váš dotaz oborem spadá.
Staré techniky na úpravu kovu a reakce, diskuse, chat lidí, které tato problematika zajímá, lze najít i na webu (např. vyhledávač google), viz níže

http://www.chronomag.cz/clanek/2006-04-23/jak-se-zdobi-hodinky-modrene-sroubky.html#axzz1EcJ5lkA9

. Nejspíš se technika používá nejen u starých zbraní, ale i u šperků a hodinek, viz odkaz výše.

Restaurováním kovu by se mohly zabývat i různé dílny při muzeích např.Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze.

Střední škola - Centrum odborné přípravy technické v Uherském Brodě http://www.copt.cz/studijni-programy/rytec.php  se zabývá mimo jiné i uměleckou výzdobou zbraní a mohli by poradit.


Práce, která Vás zajímá u zbraní, souvisí asi také úzce s uměleckým kovářstvím obecně; odkazy na různé odborníky v tomto oboru lze najít na webu pomocí např. vyhledávače google.
Existuje několik škol s tímto zaměřením, např.:
Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola Turnov
http://www.firmy.cz/detail/361183-stredni-umeleckoprumyslova-skola-a-vyssi-odborna-skola-turnov-turnov.html nebo http://www.sups.info/410_pzk.htm .

Následující odkaz nabízí modření i starostříbro, třeba by Vám prozradili "výrobní tajemství", třeba byste s nimi mohl postupy konzultovat, http://www.cevoxhunt.cz/sluzby/puskarske-prace/ .

Muzejní sbírky Vojenského historického ústavu AV ČR obsahují exponáty s kovovými prvky, které musí také občas restaurovat nebo chybějící doplňovat. I tady bych viděla možnost konzultace.
Doufám, že jsem Vás aspoň trošku nasměrovala a že Vám informace pomohou.

Obor

Chemie. Krystalografie. Mineralogické vědy

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

08.03.2011 09:06

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu