Móda Francouzské revoluce

Text dotazu

Dobrý den, sháním nějaké informace o Módě Francouzské revoluce a jejím odívání. Za všechny informace moc děkuji.

Odpověď

Dobrý den, o módě Velké francouzské revoluce byste se mohla více dovědět z následujících publikací:

1) KYBALOVÁ, Ludmila. Barok a rokoko [edice Dějiny odívání]. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1996, c1997. 235 s. ISBN 80-7106-144-1.

2) SKARLANTOVÁ, Jana. Od krinolíny k džínsům : Zamyšlení nad módou od rokoka po současnost. Praha : Práce, 1979. 230 s.
Resumé: Malé dějiny módy vyprávějí o nákladných a nepohodlných oděvech francouzské šlechty 18. století, módě a životě za direktoria, empíru a restaurace, o tom, jak žili a oblékali se lidé v 19. století. Seznamují s vývojem módy na přelomu století, se změnami po první světové válce a v meziválečném období a stručně charakterizují hlavní módní tendence v posledních třiceti letech.

3) KYBALOVÁ, ludmila. Obrazová encyklopedie módy. Praha : Artia, 1973. 623 s.

4) The Greenwood encyclopedia of clothing through world history. Volume 2, 1501-1800. Westport : Greenwood Press, 2008. 380 s. ISBN 978-0-313-33664-5.

5) BOUCHER, Francois. A history of costume in the West : with 1188 illustrations, 365 in colour. London : Thames and Hudson, 1996. 459 s. ISBN 0-500-27910-1.

6) BACLAWSKI, Karen. The guide to historic costume. New York : Drama Book, c1995. 239 s. ISBN 0-89676-137-1.

7) FOUQUÉ, Karoline Auguste de la Motte. Geschichte der Moden, vom Jahre 1785 bis 1829 : Als Beitrag zur Geschichte der Zeit. Berlin : Union Verl., 1987. 183 s. ISBN 3-372-00084-6.

8) RIELLO, Giorgio. A foot in the past : consumers, producers, and footwear in the long eighteenth century. Leeds : Pasold Research Fund ; Oxford : Oxford University Press, 2006. 302 s. ISBN 0-19-929225-6.

9) YARWOOD, Doreen. The encyclopaedia of world costume. London : B.T. Batsford, 1986. 471 s.

10) LAVER, James. A Concise History of Costume. London : Thames and Hudson, 1969. 288 s.

Výše uvedené publikace můžete nalézt v elektronickém katalogu Národní knihovny ČR - báze NKC (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc), údaje o možnostech výpůjčky se nacházejí pod ikonkou Exempláře. Pro ověření dostupnosti publikací v jiných knihovnách můžete použít Souborný katalog ČR (http://sigma.nkp.cz/cze/skc)  pro krajské a odborné knihovny nebo souborný katalog SKAT (http://www.skat.cz) pro městské knihovny.

Další prameny by Vám také mohla doporučit např. Knihovna Uměleckoprůmyslového musea v Praze (http://www.knihovna.upm.cz/).