mobilní informační systémy

Text dotazu

Dobrý den, mohu se zeptat, zda existují odborné texty o operačních systémech v mobilních telefonech(myšleno například Windows mobile či Symbian)? Upřednostnil bych elektronickou podobu, ale může být i tištěná. Za odpověď předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den, v katalogu Národní knihovny (báze NKC, http://sigma.nkp.cz/F) najdete několik titulů: zadejte klíčové slovo: mobilní informační systémy, popř. variantu. Najdete tu záznamy o několika elektronických periodicích, která jsou k dispozici pro čtenáře NK (jde o placené publikace) a přístup k nim je v budově NK nebo vzdálený přístup s platným průkazem. Jako příklad uvádíme čsp. Mobile information systems. Klíčová slova je dobré obměňovat na základě výsledků, a zkoušet také v angličtině. Články k tématu byste našel patrně nejspíše v licencovaných online databázích:
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Licencovane_online_databaze&submenu3=104.

Příklady nalezených dokumentů:

elektronický časopis s licencovaným přístupem:
Mobile information systems [elektronický zdroj]. -- Amsterdam : IOS Press    ISSN 1574-017X (chyb.)
4x ročně
Vychází od vol. 1, no. 1 (2005).
. -- EBSCOhost Computers and Applied Sciences Complete: Full Text. Dostupné od 2005. Poslední rok není přístupný.
 * informační technologie
 * mobilní komunikační systémy
 * počítačové sítě
 * elektronické časopisy

volně dostupné stránky:
Název    SmartMania [elektronický zdroj] : váš průvodce světem Windows Mobile Nakl. údaje   Česká Třebová : Jiří Hrma, 2005- Odkazy
http://smartmania.mobilmania.cz/index.php?        ISSN   1801-3066
Souč. periodicita   Častá aktualizace Poznámka   Název z titulní
obrazovky (verze z 19.10.2006) Resumé   Zdroj zpřístupňuje informace z
oblasti tzv. "smartphone" tj. chytrých telefonů a uživatelské návody pro
jejich správu a plné využití.    Předmět. heslo    mobilní telefony
kapesní počítače Forma, žánr   * www dokumenty Skupina Konspektu
621.39 - Sdělovací technika MDT    621.395.721.5    004.382.76
(0.034.2)004.738.12 Předm. hesla-angl.   * cellular telephones *
pocket computers Forma, žánr-angl.   * www documents

Dále např. publikace:

Systémy mobilních komunikací / Jan Prokopec, Stanislav Hanus. -- Vyd. 1.. -- Brno : Vysoké učení technické v Brně, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, Ústav radioelektroniky, 2008. -- 134 s. : il. ; 30 cm

Programujeme aplikace pro Symbian OS v jazyce C++ / Richard Harrison ; [překlad Petr Mazanec, Pavel Vaida]. -- Vyd. 1.. -- Brno : Computer Press, 2006. -- 407 s. : il. ; 23 cm + 1 CD-ROM

Řadu věcí najdete volně na internetu, nejlépe hledat v angličtině. Podrobná jsou hesla ve Wikipedii (lépe ale v angličtině):
http://cs.wikipedia.org/wiki/Windows_Mobile. A alespoň s některými odkazy:
http://en.wikipedia.org/wiki/Symbian.