Mnišek pod Brdy

Text dotazu

Dobrý den,

zámek v Mníšku pod Brdy patřil Engelům z Engelflussu a poté Hrabatům z Unwerthu. Jde o reálné místopisné názvy? O Engelflussu (Engelfußu) ani o Unwerthu (někdy psáno i jako Unwürth, Unwürde) nelze nic zjistit.

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

v obou případech se jedná o přídomky, které nejsou odvozeny od konkrétní lokality. Fiktivní predikát Engelů z Engelflussu získal Servác Engels za zásluhy při obraně Prahy proti Švédům v roce 1648 (obsadil Staroměstskou mosteckou věž a zabránil Švédům ve vstupu na Staré Město). Ani u Unwerthů se nejedná o přídomek odvozený od skutečné lokality. Více o historii obou rodů naleznete v literatuře:

Mašek, Petr. Šlechtické rody v Čechách na Moravě a ve Slezsku od Bílé hory di současnosti, díl I. A-M., 2008. s. 214.

Mašek, Petr. Šlechtické rody v Čechách na Moravě a ve Slezsku od Bílé hory di současnosti, díl II. N-Ž., 2010. s. 391-392.

Šťastný, Jan. Městečko pod Skalkou. 1. vyd. Řevnice: nákl. vl., 1948. 345 s.

Vávra, Josef. Historické paměti bývalého panství mníšeckého a kláštera sv. Maří Magdaleny Na Skalce s dvěma rodokmeny. Praha: V. Kotrba, 1899. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:573558d0-7e11-11dc-8d59-000d606f5dc6

Použité zdroje

Mašek, Petr. Šlechtické rody v Čechách na Moravě a ve Slezsku od Bílé hory di současnosti, díl I. A-M., 2008. s. 214.
Mašek, Petr. Šlechtické rody v Čechách na Moravě a ve Slezsku od Bílé hory di současnosti, díl II. N-Ž., 2010. s. 391-392.
Šťastný, Jan. Městečko pod Skalkou. 1. vyd. Řevnice: nákl. vl., 1948. 345 s.
Vávra, Josef. Historické paměti bývalého panství mníšeckého a kláštera sv. Maří Magdaleny Na Skalce s dvěma rodokmeny. Praha: V. Kotrba, 1899. Dostupné také z: https://ndk.cz/[…]/uuid:573558d0-7e11-11dc-8d59-000d606f5dc6