Mluvnické kategorie slova ,,rok"

Text dotazu

Dobrý den, můj dotaz se týká následující věty: ,,Minulý rok jsem byla na dovolené u moře." Zajímá mě, zda je v této větě slovo ,,rok" podstatným jménem nebo příslovcem a pokud se jedná o podstatné jméno, v jakém je pádě?
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

 

V tomto spojení je "rok" podstatné jméno a slovo "minulý" jméno přídavné.  Pokud si nejste jistý pády, můžeme si toto spojení vyskloňovat:

1.            Minulý rok (ptáme Kdo co?)

2.            Minulého roku/roka (ptáme se Koho čeho?)

3.            Minulému roku (ptáme se Komu čemu?)

4.            Minulý rok (ptáme se Koho, co?)

5.            Minulý roku?? (oslovujeme, voláme)

6.            Minulém roku/roce  (ptáme se O kom, v čem?)

7.            Minulým rokem (ptáme se S kým čím?)

Z tohoto vidíte, že toto spojení je totožné jak v 1., tak 4. pádě. Ale podle smyslu a závislosti vztahů ve větě je to 4. pád. (Koho/co jsem byla na dovolené u moře?) Jako jednoduchá pomůcka může sloužit záměna s jiným tvarem, který se dá lépe skloňovat, např. minulá středa - Minulou středu jsem byla na dovolené u moře. (z toho důvodu je to 4. pád, protože v tuto chvíli v 1. pádě by byl tvar = minulá středa) Spojení "Minulý rok" slouží ve větě jako příslovečné určení času, na které se ptáme se "KDY". Možná proto Vás dané spojení zmátlo.

Pokud by se jednalo pouze o příslovce, mohlo by to být např. slovo "vloni".

 

Použité zdroje

GREPL, Miroslav a kol. Příruční mluvnice češtiny. Vyd 2., opr. [i.e. 3. vyd.]. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2008. 799 s. ISBN 978-80-7106-980-5.

STYBLÍK, Vlastimil et al. Základní mluvnice českého jazyka. 1. vyd. Praha: SPN - pedagogické nakladatelství, 2004. 243 s. ISBN 80-7235-018-8.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

30.09.2016 13:59

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu