Mluvnické kategorie slova ,,rok"

Text dotazu

Dobrý den, můj dotaz se týká následující věty: ,,Minulý rok jsem byla na dovolené u moře." Zajímá mě, zda je v této větě slovo ,,rok" podstatným jménem nebo příslovcem a pokud se jedná o podstatné jméno, v jakém je pádě?
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

V tomto spojení je "rok" podstatné jméno a slovo "minulý" jméno přídavné.  Pokud si nejste jistý pády, můžeme si toto spojení vyskloňovat:

1.            Minulý rok (ptáme Kdo co?)

2.            Minulého roku/roka (ptáme se Koho čeho?)

3.            Minulému roku (ptáme se Komu čemu?)

4.            Minulý rok (ptáme se Koho, co?)

5.            Minulý roku?? (oslovujeme, voláme)

6.            Minulém roku/roce  (ptáme se O kom, v čem?)

7.            Minulým rokem (ptáme se S kým čím?)

Z tohoto vidíte, že toto spojení je totožné jak v 1., tak 4. pádě. Ale podle smyslu a závislosti vztahů ve větě je to 4. pád. (Koho/co jsem byla na dovolené u moře?) Jako jednoduchá pomůcka může sloužit záměna s jiným tvarem, který se dá lépe skloňovat, např. minulá středa - Minulou středu jsem byla na dovolené u moře. (z toho důvodu je to 4. pád, protože v tuto chvíli v 1. pádě by byl tvar = minulá středa) Spojení "Minulý rok" slouží ve větě jako příslovečné určení času, na které se ptáme se "KDY". Možná proto Vás dané spojení zmátlo.

Pokud by se jednalo pouze o příslovce, mohlo by to být např. slovo "vloni".

Použité zdroje

GREPL, Miroslav a kol. Příruční mluvnice češtiny. Vyd 2., opr. [i.e. 3. vyd.]. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2008. 799 s. ISBN 978-80-7106-980-5.

STYBLÍK, Vlastimil et al. Základní mluvnice českého jazyka. 1. vyd. Praha: SPN - pedagogické nakladatelství, 2004. 243 s. ISBN 80-7235-018-8.