mluvící knihy

Text dotazu

Nikde jsem v Plzni,v knihovně nenašla mluvící knihy pro nevidomé,jako mají jiné knihovny.Prosém o sdělení zda o takovéto službě uvažujete,myslím si, že i nevidomí občané mají právo na tyto \"knihy\". Děkuji za odpověď.

Odpověď

Pravděpodobně máte na mysli tzv. "zvukové knihy" o kterých píšete pod názvem mluvící knihy. Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje provozuje již 25 let Knihovnu pro nevidomé, přičemž toto pracoviště je nějvětší v našem kraji. Zde je značný fond těchto nahrávek určený nevidomým uživatelům. Nahrávky jsou k použití pro registrované uživatele a nepůjčují se běžným čtenářům. Fond je zasílán bezplatnou službou hrazenou státem a knihovna spolupracuje se Slepeckou knihovnou K.J. Macana v Praze, která je garantem nahrávek i výměnného fondu pro obdobná pracoviště v ČR.. Více informací můžete získat na http://www.svkpl.cz/slepecka.htm. Knihovna sídlí v Jagellonské ulici č. 1, Plzeň a je opatřena zvukovým systém pro nevidomé.