Mit z ostudy kabát

Text dotazu

Vážená paní, vážený pane,

jak prosím vzniklo toto rčení?

Děkuji.

Odpověď

Vážená paní,

ve slovníku Lidových rčení (Zaorálek, 2000) se dočteme:

mít z ostudy kabát viz > mít z hany kabát (a z ostudy kožich) = býti uvyklý každé ostudě, býti otrlý (dle slovníku Kott Frant. št.: Česko-německý slovník I.-VII.; 1873-93), přímo spojení mít z ostudy kabát uvádí Ant.Kotík v knize Řeč lidu na Novopacku a Hořicku (1912).

Spojení chodit v kabátě z ostudy ušitém se objevuje i v Příručním slovníku jazyka českého (1935–1954), užil jej K.M. Čapek-Chod: Navykl si chodit ve svém kabátě z ostudy ušitém = zvykl vší ostudě. Stejný význam uvádí i Slovník spisovného jazyka českého (1960-1971).

V dnešním slova smyslu se význam mírně posunul – mít z ostudy kabát = mít velkou ostud (např. Wikislovník, 2015).

Snad Vám to takto bude stačit, případně Váš dotaz předám ještě dále :)
Jazykovému bádní zdar!

Použité zdroje

Příruční slovník jazyka českého (1935–1957) [online]. 2007 [cit. 2022-03-29]. Dostupné z: http://psjc.ujc.cas.cz.
Wikislovník [online]. 2015 [cit. 2022-03-29]. Dostupné z: https://cs.wiktionary.org/wiki/m%C3%ADt_z_ostudy_kab%C3%A1t
ZAORÁLEK, Jaroslav. Lidová rčení. Vyd. 4., V nakl. Academia 2. Praha: Academia, 2000. ISBN 80-200-0824-1.