místodržící a satrapa

Text dotazu

Dobrý den,
prosím o odpověď na otázku, zda li je slovo ,,místodržící" významově stejné
se slovem ,,satrapa" a nebo se jedná o jméno nějakého místodržícího.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

satrapové byli místodržící jednotlivých částí perské říše.

Encyklopedie antiky ke slovu "satrapa" uvádí:

"satrapa, správce satrapie, vojenské a daňové oblasti v perské říši, kterou Dáreios I. (522 - 486) rozdělil na 12 satrapií; satrapa měl nejvyšší správní, soudní a vojenskou moc a byl královským místodržícím. Ve styku s Řeky byli satrapové představiteli perské říše. Za slabých králů nabývali téměř neomezené moci. Alexandros veliký rozdělení říše na satrapie ponechal, satrapům však odňal vojenské velení a svěřil je makedonským stratégům."

(Encyklopedie antiky. 1. vyd. Praha : Academia, 1973. s. 549.)