Místní úzus

Text dotazu

Dobrý den, prosím o vysvětlení spojení "místní úz"
Narazila jsem na tento termín při hledání pravidel pro určování rodu názvů měst např. Olomouc. v odpovědi na vašem portálu se přímo uvádí:
"Jiná situace je na Moravě a ve Slezsku, kde jsou dost často tato jména v místním úzu v rodě mužském."viz odkaz: http://www.ptejteseknihovny.cz/[…]/gramatika-ceskeho-jazyka
Na Wikipedii se tento termín také objevuje:
Ve spisovné češtině je Olomouc zásadně rodu ženského a skloňuje se podle vzoru píseň (stejně jako jiná místní jména zakončená na měkkou souhlásku – Bystrc, Třeboň, Třebíč, Dobříš), v místním úzu je ale často používán rod mužský a skloňování podle vzoru stroj,[3] původní a v nářečích zachovaný mužský rod je někdy místními obyvateli proti spisovné gramatice vyžadován jako správný.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Olomouc
Předem děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

slovník cizích slov vysvětluje pojem úzus (úsus) jako:

zvyklost, obyčej, zaběhaný postup

(lidově se dá říct - jak je v kraji zvykem)

Wikipedie uvádí:

úzus (z latinského usus užití, dovednost, zvyk) neboli uzance je označení pro pravidlo či ustálený zvyk, který není povinný, psaný, ale v určité oblasti všeobecně přijímaný a respektovaný. Úzus může také spočívat v tom, že je obvyklé uznávat chování, které se liší oproti kodifikované normě. Úzus může být motivací či inspirací k vytvoření psané normy nebo ke změně existující (psaná norma může být zachycením stávajícího úzu). Pokud k nějakému jednání dochází na základě úzu, neznamená to nutně, že je to způsob nejsprávnější nebo nejlepší.

Termín „úzus“ se místo slova „zvyk“ používá především v několika konkrétních oborech. Např. jazykový úzus je v lingvistice určitý ustálený způsob používání jazykových prostředků ve vztahu k určité době a prostředí, který zahrnuje i neobvyklá, nepravidelná nebo netradiční použití jazyka.

V právu se úzus označuje jako zvykové právo.

V etice, v sociologii nebo v diplomacii je úzus jedním z hlavních zdrojů norem chování.

Ottův slovník naučný

vydávaný v letech 1888–1909

obsahuje heslo

Usus

Norma

Stereotyp

Zvyk

Jazykový úzus popisuje např. článek v odborném časopise Naše řeč, viz odkaz níže

http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?lang=en&art=6072