Místní název

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, co znamená staré místní označení místa u dnešního lomu u Litic. Babička říkávala, že jdeme k Nemšetolu. Také se říkalo Nemšetál nebo Němčodol. Nemohu to nikde dohledat.
Děkuji Vám za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

z Vámi uvedených názvů (Nemšetol, Nemšetál, Němčodol) se nám prostřednictvím klasických i elektronických informačních zdrojů podařilo zjistit, že v literatuře je uváděn název Němčodol.

Němčodolská kaple (kaplička) je zmiňována např. těchto v publikacích a statích:

HAJŠMAN, Jan. Tajemství plzeňských kopců. V Plzni: Starý most, 2011. 179 s. ISBN 978-80-87338-16-2. (s. 80)
signatura SVK PK: 32A15253

DAVID, Petr a SOUKUP, Vladimír. Velká turistická encyklopedie. Plzeňský kraj. Praha: Knižní klub, 2011. 416 s. ISBN 978-80-242-1941-7. (s. 262)
signatura SVK PK: 32A15262

SOKOL, Petr. Středověké osídlení okolí Plzeň-Litice. In: Minulostí západočeského kraje. Sv. 36. Plzeň: Archiv města Plzně, 2001, s. 15-21. ISBN 80-85067-59-9. (s. 16)
signatura SVK PK: 31A967-36

Němčodol ve smyslu označení místa v okolí Plzně je zmiňován v souvislosti s plánovanými či realizovanými silničními stavbami, např. v dobových článcích z denního tisku:

Nové silnice a mosty na Plzeňsku: stavební program na příští desetiletí. Český směr. 1927, roč. 29, č. 240 (8.10.1927), s. 1. ISSN 1805-1596.
text článku je dostupný prostřednictvím digitální knihovny SVK PK

Samospráva: první období: silnice, které se nacházejí ke stavbě. Plzeňský kraj. 1912, roč. 6, č. 39 (14.5.1912), s. 2. ISSN 1805-1782.
text článku je dostupný prostřednictvím digitální knihovny SVK PK

Původ geografického názvu se nám z dostupných místopisných slovníků a jiných zdrojů (zejména: Profous, Antonín. Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny: Díl 3. M-Ř.) nepodařilo objasnit a poukázat na možnost původu z Niemtsch… by byla pouhá spekulace.

Použité zdroje

regionální informační zdroje:
kartotéky, bibliografie, databáze
ostatní informační zdroje:
katalogy SVK PK , katalogy souborné, portál knihovny.cz, digitální knihovny, Internet