Místa pobytu Boženy Němcové

Text dotazu

Prosím o laskavé sdělení všech (pokud je to možné) bydlišť Boženy Němcové

Odpověď

Božena Němcová měnila místa svého pobytu velmi často, částečně z vlastního rozhodnutí, ale většinou tak, jak byl manžel služebně překládán na různá místa.

Přehled některých pobytů uvádí stručný životopis Boženy Němcové, uvedený v příručce:

Lexikon české literatury. Díla, osobnosti, instituce. Díl 3, sv. I, M-O. Praha, Academia, 2000. Strana 474-477.

Více informací k jednotlivým pobytům B. Němcové byste našla v některém z jejích  vydaných životopisů, zejména autorky Heleny Sobkové, případně dalších autorů:

1.      Tajemství Barunky Panklové: Portrét Boženy Němcové. Aut.: Helena Sobková.  Vyd. 2., v Pasece 1. Praha; Litomyš: Paseka,2008. 260 s.

2.      Josef Němec : Neobyčejný muž neobyčejné ženy. Aut.: Magdaléna Pokorná. Vyd. 1. Praha : Academia, 2009, 332 s.

3.      Zahrada života paní Betty. Aut.: Miroslav Ivanov. Praha, Panorama, 1992. 430 s. Edice Stopy, fakta, svědectví.