Misantropie

Text dotazu

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat, v jaké literatuře bych se dozvěděl hlubší informace o tématu misantropie, děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

přestože jsme pátraly poměrně podrobně, kupodivu neexistuje žádná monografie, která by se tímto tématem zabývala. Dílčí zmínky je možné nalézt v literatuře týkající se psychologie osobnosti (např.:

Cakirpaloglu, Panajotis 2012: Úvod do psychologie osobnosti (Grada)

Vágnerová, Marie  2010: Psychologie osobnosti (Karolinum)

nebo

Blatný, Marek 2010: Psychologie osobnosti : hlavní témata, současné přístupy (Grada).

Všchny tyto tituly jsou dostupné v knihovnách FF UK

Určitě bych také zapátrala v díle C. G. Junga.

Překvapivě často se tento archetyp objevuje v literatuře - v humorných, satirických dílech (kromě Moliéra i u Shakespeara a Swifta). V českém kontextu mne teď bohužel konkrétně napadá jen hostinský z Hospody na mýtince: "otevřel si hospodu, ale chodili mu tam lidi". Naopak ve filozofických esejích se pojem misantropie objevuje poměrně často: nalezneme jej u Platóna, Sókrata, Aristotela, Hérakleita, Kanta, Schoppenhauera i Heideggera.

Použité zdroje

v textu