mírová hnutí, 40.- 80. léta 20.století

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně literatury k támatu Mírového hnutí 40.-.80. let 20 století. Zaměrěno na témata: mírová politika SSSR, Stockholmská výzva, Pugwashská konference, Trefenská výzva -nikde nemůžu najít něco, co by mi pomohlo. Velice děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, knihy, které jsou k dispozici v Národní knihovně, můžete vyhledávat v bázi/katalogu NKC (http://sigma.nkp.cz/F/). V zásadě jsme dostali výsledky na klíčová slova, která uvádíte (mírové hnutí, pugwash). Možné je zkrátit otazníkem (např. pugwash? vyhledá slova s různým zakončením). Na Stockholmskou výzvu a Trefenskou konferenci jsme ale nezjistili nic, zkuste alternativní názvy, popř. termíny v angličtině.
Na téže stránce najdete ještě databázi ANL, kde lze hledat záznamy článků (od r. 1991) a SKC, kde zjistíte záznamy z knihoven v ČR. Podobně lze použít portál www.jib.cz. Širší bibliografické reference vám může poskytnout portál KVK (http://www.ubka.uni-karlsruhe.de/kvk.html), zde byste ale musela klíčová slova zadat nejlépe v angličtině. Řada materiálů z doby před r. 1989 se ovšem z dnešního pohledu bude jevit tendenční.
Knihy z jiných knihoven lze objednat prostřednictvím meziknihovní služby (více vám řeknou ve vaší knihovně), objednávky v rámci ČR jsou zdarma, ze zahraničí jsou placené.

Uvádíme namátkou několik záznamů z báze NKC:

Scientists, the Arms Race and Disarmament : A Unesco/Pugwash Symposium / General edit. Joseph Rotblat. -- London : Taylor and Francis, 1982. -- 8, 323 s.
Rotblat, Joseph
  * Vědci - zbrojení - odpovědnost společenská - sborníky
 * Zbrojení - vědci - odpovědnost společenská - sborníky

Rotblat, Joseph
Pugwash : A History of the Conferences on Science and World Affairs / Joseph Rotblat. -- Prague : Czechoslovak Academy of Sciences, 1967 (Mír 03). -- 244 s. : [10] fot. příl. ; 8° S obr. v textu -- Jmenný a věcný rejstřík
 * Pugwash (hnutí) - organizace a vývoj - přehledy - vyd. angl.
 * Pugwash (hnutí) - konference - rok 1957-1966 - přehledy - vyd. angl.

V boji za mír jsou s námi stamiliony : 2. zasedání Světové rady míru : Vídeň 1.-6. listopadu 1951 / Podle franc. bulletinu 2. plenárního zasedání Světové rady míru uspoř. Bohumil E. Svoboda ; Předml.: Svedomie sveta naps. Alexander Horák. -- 1. vyd.. -- Praha : Mír, 1951 (Děčín : Krušnohorské tisk., n.p.). -- 116, [3] s. ; 8°. -- (Edice Čs. výboru obránců míru ; Sv. 2) 10000 výt.
Resumé: Soubor výňatků z projevů, pronesených delegáty různých národů na 2.
zasedání Světové rady míru. V prvé části jsou obšírně uvedeny základní referáty předsedy Světové rady míru prof. F. Joliot Curie, italského delegáta Pietra Nenni, sovětského delegáta A. Kornejčuka, čínského delegáta prof. Kuo-Mo-Žo a projev J.A. Kingsburyho z USA. V dalších kapitolách je podán výtah z četných diskusních příspěvků. Brožuru uzavírá text 10 resolucí, přijatých na vídeňském zasedání a obsahujících směrnice pro další rozvoj boje za zachování světového míru..
 Svoboda, Bohumil Eduard
  * Mír - hnutí mírové
 * Světová rada míru - zasedání, Vídeň 1951 - projevy