Miroslav Holub

Text dotazu

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou. Na Masarykově univerzitě jsem dostala za úkol zpracovat seminární práci na téma Miroslav Holub: Ačkoli, prosím o radu k sekundární literatuře.

Odpověď

Dobrý den, nejobsáhlejšími a nejvhodnějšími zdroji pro dohledávání sekundární literatury jsou slovníky, lexikony a katalogy Ústavu pro českou literaturu AV ČR, konkrétně pro literaturu do roku 1945:
* Lexikon české literatury : osobnosti, díla, instituce. 1. vyd. Praha : Academia, 1985-2008 (7 sv.),
pro literaturu po roce 1945:
*  Slovník českých spisovatelů od roku 1945. 1.vyd. Praha : Brána : Ústav pro českou literaturu Akademie věd ČR, 1995-1998 (2 sv.) (volně dostupná internetová verze: http://www.slovnikceskeliteratury.cz/ ), katalogy a databáze na stránkách Ústavu pro českou literaturu AV ČR:
* http://www.ucl.cas.cz/katalog.html

Výše zmíněné zdroje uvádějí k básnické sbírce M.Holuba s názvem Ačkoliv následující články:
* KARFÍK, V. První věc člověka. Orientace, r.5, č.2 (5.1.),1970, s.87 - 89.
* LUKEŠ, E. Nad posledními sbírkami M.Holuba. Zemědělské noviny. r.27, č.3 (5.1.), 1971, s.3.
* SCHNABEL, Josef. Přečetli jsme. Večerní Praha, r.16, č.22 (30.1.), 1970, s.4.

Zmínka o sbírce Ačkoliv by mohla být i v knize:
* SVOZIL, Bohumil. Vůle k intelektuální poezii : O básnické tvorbě Miroslava Holuba. 1. vyd. Praha : Československý spisovatel, 1971.

Více sekundární literatury nejen k dílu Miroslava Holuba naleznete ve zmíněných zdrojích.