Miřátský Václav učitel

Text dotazu

Miřátský Václav učitel, učil v Poděšíně 1.9.1933 - 30.6.1934.
Stejné jméno jsem našel v odboji v 2. Světové válce.

Odpověď

Dobrý den,
více informací o učiteli v Poděšíně Václavu Miřátském se nám v nám dostupných zdrojích bohužel dohledat nepodařilo.
Databáze legionářů Historického vojenského ústavu ovšem uvádí jednu osobu s tímto jménem, jedná se o vojína, legionáře Václava Miřátského: http://www.vuapraha.cz/soldier/4552447
Dle údajů uvedených v kartě legionáře se legionář Václav Miřátský narodil 18. 8. 1895 v Leštině (okr. Čáslav). Bohužel karta neuvádí informace o civilním povolání. Pro ztotožnění legionáře Václava Miřátského a učitele Václava Miřátského nemáme proto žádný písemný důkaz.

Z tištěných zdrojů by  mohl být učitel  Václav Miřátský uveden v Schematismusu veškerého českého učitelstva i učitelstva st. škol menšinových v Čechách: Dle stavu 15. září 1932. Praha: Ústř. nakl. a knihkupectví učitelstva československého, 1932. 32, 261 s. ( http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=001317830&local_base=NKC). Tyto schematismy ovšem většinou obsahovaly pouze jméno učitele. Uvedený schematismus je dostupný k nahlédnutí po předchozím objednání (u Informací v Hale služeb Národní knihovny ČR) v Depozitáři Hostivař.

Schematismy učitelů z let 1924 a 1927 jeho jméno ještě neuvádějí. Učit tedy začal až po roce 1927. Dle schematismu z roku 1940 učil Václav Miřátský v Lipnici nad Sázavou.
Přepis z kroniky pro obec Poděšín: http://www.podesin.cz/custom/zpravodaje/zpravodaj-1999-4.pdf

V tomto případě Vám doporučujeme obrátit se na kronikáře jak obce Leština, tak obce Lipnice n. Sázavou, zda není v místních dokumentech učitel Václav Miřátský zmíněn a nejsou zde uvedeny podrobnější údaje k jeho osobě.

Použité zdroje

Flltextové vyhledávání v systémech Kramerius:

Kramerius 3: http://kramerius.nkp.cz/
Kramerius 4: http://kramerius4.nkp.cz/
Schematismus školních úřadů, vysokých a středních škol, učitelských organisací a veškerého českého učitelstva v Čechách dle statu 15. září 1924: příl. ke Kapesnímu kalendáři učitel. na r. 1924-25 ... Praha: Ústř. nakladat. a knihkup. učitel. čsl., 1924. XL, 240 s.
Schematismus veškerého českého učitelstva i učitelstva státních škol menšinových v Čechách dle stavu 15. září 1927: Příloha ke kapesnímu kalendáři učitelskému na rok 1927/8. Praha: Ústřední nakladatelství a knihkupectví učitelstva českoslovanského, 1927. 12° XXVII, 236 s., 12 ins. listů.
Schematismus veškerého českého učitelstva národních a mateřských škol v Čechách a na Moravě podle stavu 15. října 1940 ... V Praze: Zájmový odbor učitelstva obecných škol pro Čechy a Moravu, 1941. XX, 422 s.