Ministři a ministerstva

Text dotazu

dobrý den,
potřebuji vědět momentální obsazení všech ministerských křesel a také bych
ráda věděla co znamená "stínový ministr"

Odpověď

Dobrý den,

všechny požadované informace o současných ministrech naleznete na na internetové adrese http://www.vlada.cz/cs/vlada/clenove/clenove.htm .

Pojem "stínový ministr"se používá ve významu oposiční, z latinského oposice=odpor,nesouhlas (s vládou), s vedoucí osobou, s návrhem,proti kommu, proti něčemu.

zdroj: TRÁVNÍČEK, František. Slovník jazyka českého. Praha : Slovanské nakladatelství, 1950. s. 1095.

Encyklopedie politiky dále mimo jiné uvádí, že stínová vláda je označení skupiny politiků opoziční politické strany. Bývá většinou vytvářena v zemích se systémem dvou politických stran. Sestavuje ji strana, která je v opozici; tvoří ji stínový ministři, tedy osobnosti, které jsou předběžně vybrány pro ministerskou funkci v případě volebního vítězství strany.

zdroj: ŽALOUDEK, Karel. Encyklopedie politiky. Praha : Nakladatelství Libri, 1999. s. 443. ISBN 80-85983-75-3.