Miloš Sýkora

Text dotazu

Dobry den,
shanim informace o zivotu Milose Sykory a nasla jsem zde nejaky odkaz : Predmet.heslo - Milos, Sykora 1920 - 1945. Je mozne najit diky vam informace o jeho zivote? Dekuji za odpoved, nashledanou

Odpověď

Dobrý den,
Miloš Sýkora (1920-1945, ostravský vlastenec a příslušník odbojové organizace, je znám především díky svému hrdinskému činu z 30.4.1945. Tohoto dne dorazily ruské tanky do Ostravy a chtěly pokračovat přes most, který je dnes pojmenován po Sýkorovi, dále směrem na Michálkovice a Hladnov. Sýkora spolu se svým přítelem Olšákem se přihlásili, že přestřihnou dráty k nacisty nastraženým náložím pod mostem.
Most se jm podařilo zachránit, avšak Sýkora byl při ústupou zabit německou hlídkou.
Tento čin a postavu Miloše Sýkory připomíná vedle mostu také jeho pomník.
Více se nám o životě Miloše Sýkory nepodařilo bohužel zjistit, další podrobnosti o události roku 1945 se můžete dočíst v následujícím šlánku:
30. duben 1945 u Říšského mostu v centru Ostravy aneb Opravdu Miloš Sýkora?
/ Pavel Hamza In: Ostrava : příspěvky k dějinám a současnosti Ostravy a Ostravska. 22 / [uspořádala Blažena Przybylová s redakční radou]. -- Vyd. 1.. -- Šenov u Ostravy : Tilia, 2005. -- ISBN 80-86904-05-9. -- s. 250-271

Použité zdroje:
http://hrady.cz/index.php?OID=4102

Vojenské dějiny Československa / [Petr Klučina ... et al. ; ilustroval Pavel Major ... et al.]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Naše vojsko, díl IV.1985-1989. -- 5 sv. : il., mapy ; 27 cm