Mikuláš historie

Text dotazu

Dobrý den, mám takový divný dotaz. Chtěl bych vědět jak to bylo doopravdy s Mikulášem. Tak vám moc děkuji.

Odpověď

Dobry den,

predpokladam, ze mate na mysli svateho Mikulase a obdarovani drobnymi darky. O biskupovi Mikulasi z Myry (nekdy uvadeno z Bari) je znamo, ze se narodil v 2.pol. 3. stoleti. Byl biskupem v Myre v Lykii na jihozapade Male Asie.
Vse ostatni, co se o nem povida, pochazi z rozsahlych legend, nejstarsi je z 9. stol. Mikulas se pry narodil v zamozne rodine (v jihozapadnim Turecku) a po smrti rodicu vsechen majetek rozdal chudym a stal se knezem. Zlata legenda uvadi radu svedectvi o dobrote a slechetnosti sv. Mikulase (zachranil nespravedlive odsouzene, zazracne ozivil tri deti, utisil bouri na mori aj.). Nejoblibenejsim mikulasskou legendou bylo vypraveni o svatem Mikulasi a trech mladych pannach a snad prave tato legenda dala pozdeji vzniknout zvyku obdarovavat o svatku svetce deti malymi darky. Biskup zaslechl pri vecerni prochazce plac z jednoho pristavniho domku, nahledl oknem dovnitr a uvidel tri devcata klecet pred svym otcem, ktery se je snazil premluvit k prostituci, aby zaplatil dluhy. Mikulasi se pannem zzelelo a rozhodl se jim pomoci. Aby se vsak neostal do lidskych reci, rozhodl se svuj slechetny skutek vykonat tajne. Nepozorovane polozil na okenni parapet tri vacky plne zalataku. Potom zpovzdali pozoroval stastneho otce, ktery mohl nejen zaplatit veritelum, ale jeste dcery provdat, protoze zbylo i na veno.
Svatkem sv. Mikulase (6.prosinec) zacina pro vetsinu Evropanu vanocni obdobi. Kult sv. Mikulase pronikl na Zapad z Vychodu, oslavy venovane svatemu Mikulasi byly v Evrope odjakziva bujare. Koreny sahaji do 10. stoleti, puvodne se odehravaly o svatku Nevinatek, ale ve 13. stoleti byly prelozeny na svetcuv svatek. Obycej pochuzek vznikl patrne z biskupskych her, konanych v klasternich skolach.Cirkev sice ruzne taskarice neschvalovala, ale omezila se jen na vyzvy, aby alespon nebyla strasena mladez. Mikulase doprovazeji Andel, jedna z nejoblibenejsich laskavych postav predvanocniho i vanocniho casu a cert jako pokusitel.
Zdroj: VAVRINOVA, Valburga, Mala encyklopedie Vanoc. Praha: Libri, 2000.