Mikroorganismy

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych vědět, kdo poprvé objevil mikroorganismy a jak to probíhalo?

Odpověď

Dobrý den,

objev mikroorganismů byl neodmyslitelně spjat s vynálezem kvalitního zvětšovacího přístroje, tedy mikroskopu.

" 'Otcem' mikrobiologie je Holanďan Antonius van Leeuwenhoek (1632 - 1723), který sestrojil první mikroskop. Jeho primitivní optická soustava měla posloužit k pozorování pepřového nálevu. je neuvěřitelné, že zvětšovala  275x a měla rozlišovací schopnost 1,4 mikrometrů (1mí je 0,001 mm).

Bakterie objevil dne 24. dubna 1676 a svá pozorování popsal a zaslal Královské společnosti v Londýně. Čtyři různé druhy prvoků a bakterií nazval "animalcula" a zprávu o nich doplnil i jejich vyobrazením."

(JUNGBAUEROVÁ, Ludmila. Úvod do mikrobiologie. 1. vyd. Praha: Karolinum, 1998. str. 5)

Pokud byste se chtěla o osobě Antony van Leeuwenhoeka a dalších "lovců mikrobů" dozvědět více, doporučujeme Vám přečíst si velmi zajímavou a poutavě napsanou knihu "Lovci mikrobů".

Použité zdroje

* JUNGBAUEROVÁ, Ludmila. Úvod do mikrobiologie. 1. vyd. Praha: Karolinum, 1998. 87 s. ISBN 80-7184-590-6.

* DE KRUIF, Paul. Lovci mikrobů. Překlad Josef Hrůša. 14. vyd., v MF 1. vyd. Praha: Orbis, 1959. 229, [3] s. Věda mládeži; Sv. 60.

* www.zatlanka.cz/vyukove-materialy/biologie/celek_08.ppt