MEZINÁRODNÍ SOUDNÍ TRIBUNÁL

Text dotazu

DOBRÝ DEN, JAKÝ JE ROZDÍL MEZI MEZINÁRODNÍM TRESTNÍM SOUDEM A MEZINÁRODNÍM SOUDNÍM TRIBUNÁLEM. ANEBO KDO TRIBUNÁL ZŘIZUJE? JE TO JEDNO A TOTÉŽ? TRIBUNÁL SE ZŘÍDÍ VŽDY NA URČITOU KAUZU (JUGOSLÁVIE, RWANDA)? KDO O TOM ROZHODUJE?

Odpověď

Dobrý den, Základní rozdíl mezi oběma typy institucí je v tom, že mezinárodní trestní tribunály jsou zřízeny ad hoc, tj. vždy k vzhledem k jedné otázce, kterou mají řešit. Tak například Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii, Norimberský tribunál (který vedl trestní řízení s hlavními válečnými zločinci druhé světové války), aj.
Mezinárodní trestní soud je na rozdíl od těchto tribunálů institucí, která již je stálou institucí a její pravomoci nejsou omezeny na jeden konkrétní případ. Jak tyto tribunály, tak Mezinárodní trestní soud vznikají na základě mezinárodních smluv a mají samozřejmě přesně vymezenou oblast své působnosti.

Více o Mezinárodním trestní soudu naleznete zde:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Mezin%C3%A1rodn%C3%AD_trestn%C3%AD_soud .

Přehledně o celé problematice pak zde: http://tf.webz.cz/jw/tribunaly.pdf.