MEZINÁRODNÍ SOUDNÍ TRIBUNÁL

Text dotazu

DOBRÝ DEN, JAKÝ JE ROZDÍL MEZI MEZINÁRODNÍM TRESTNÍM SOUDEM A MEZINÁRODNÍM SOUDNÍM TRIBUNÁLEM. ANEBO KDO TRIBUNÁL ZŘIZUJE? JE TO JEDNO A TOTÉŽ? TRIBUNÁL SE ZŘÍDÍ VŽDY NA URČITOU KAUZU (JUGOSLÁVIE, RWANDA)? KDO O TOM ROZHODUJE?

Odpověď

Dobrý den, Základní rozdíl mezi oběma typy institucí je v tom, že mezinárodní trestní tribunály jsou zřízeny ad hoc, tj. vždy k vzhledem k jedné otázce, kterou mají řešit. Tak například Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii, Norimberský tribunál (který vedl trestní řízení s hlavními válečnými zločinci druhé světové války), aj.
Mezinárodní trestní soud je na rozdíl od těchto tribunálů institucí, která již je stálou institucí a její pravomoci nejsou omezeny na jeden konkrétní případ. Jak tyto tribunály, tak Mezinárodní trestní soud vznikají na základě mezinárodních smluv a mají samozřejmě přesně vymezenou oblast své působnosti.

Více o Mezinárodním trestní soudu naleznete zde:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Mezin%C3%A1rodn%C3%AD_trestn%C3%AD_soud .

Přehledně o celé problematice pak zde: http://tf.webz.cz/jw/tribunaly.pdf.

Obor

Právo

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

03.12.2009 16:42

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu