meziknihovní výpůjční služba

Text dotazu

Dobrý den.
Zajímá mne, zda je správné k bezplatné MVS účtovat poštovné.
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

v zákonu 257/2001 Sb. o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb (knihovní zákon), §14, ods. 4 je psáno:

"Meziknihovní výpůjčí a informační služby je knihovna povinna poskytovat bezplatně. Za poskytnutí kopie knihovního dokumentu v rámci meziknihovních reprografických služeb může dožádaná knihovna požadovat úhradu vynaložených nákladů. Provozovatelé knihoven mohou požadovat náhradu nákladů na dopravu knihovního dokumentu."

Podle knihovního zákona je to tedy v pořádku. Praxe v NK ČR je u vnitrostátních meziknihovních služeb taková, že účtuje-li knihovna, která dokument půjčuje NK ČR, poplatek za poštovné, účtuje ho uživateli i NK ČR. Naopak, pokud je Národní knihovně kniha půjčena bezplatně, neúčtuje žádný poplatek ani NK ČR uživateli, který knihu žádal.

Plný text knihovního zákona naleznete na stránkách Ministerstva vnitra ČR www.mvcr.cz , konkrétně na http://aplikace.mvcr.cz/archiv2008/sbirka/2001/zakon_07.html#castka_98 .

Vyhledávání v předpisech ze Sbírky zákonů je možné také na Portálu veřejné správy, http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/6966/_s.155/699/place