Metodika čtemářského výzkumu

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych se dopátrat bližších informací ohledně čtenářského výzkumu, neboť realizace jednoho takového je i součástí mé diplomové práce. Konkrétně mě zajímá především jeho metodika, obzvláště sestavení dotazníku pro výzkum a jeho vlastní realizace. Upřednostnila bych zdroje v českém, popřípadě slovenském jazyce, možná je ale i angličtina nebo němčina. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, k získání informací o metodice sestavování dotazníku, jeho realizaci, vyhodnocení atd. byste snad mohla využít následující publikace, pro vyhledávání jsme použili Katalog Knihovnické literatury NK ČR - KKL (http://sigma.nkp.cz/cze/kkl), kde také můžete nalézt informace o možnostech výpůjčky dokumentů v Knihovně knihovnické literatury (http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=04_knihovna_knihovnicke_literatury.
htm) nacházejících se pod ikonou Exempláře:

* WESTBROOK, Lynn. Identifying and analyzing user needs : a complete handbook and ready-to-use assessment workbook with disk. New York : Neal-Schuman Publ., 2001. 307 s. + 1 disketa. ISBN 1-55570-388-7

* SMETÁČEK, Vladimír. Informační potřeby a jejich optimální uspokojování. Praha : Ústřední knihovna - OBIS pedagogické fakulty UK, 1990. 152 s. (Informační bulletin, ISSN 0862-156X ; Suppl. 65.)

* MORAVCOVÁ, Věnceslava. Metodická příručka pro průzkumy informačních potřeb. Praha : ÚVTEI, 1971. 59 s. : il

* NICHOLAS, David. Assessing Information Needs : tools, techniques and concepts for the Internet age. London : Aslib, 2000. 163 s. ISBN 0-85142-433-3. ISBN 0-85142-432-5 (chyb.)

* DEVADASON, Francis Jawahar; PANDALA, Pratap Linham. A Methodology for the Indentification of Information Needs of Users. n: IFLA J. SSN 0340-0352. 23, č. 1 (1997), s. 41-51, 1 obr., lit

* SMETÁČEK, Vladimír. Standardizovaný průzkum uživatelů informací a návrhy dotazníku : metodický materiál. Praha : ÚVTEI, 1981. 133 s.

* PĚTA, Jan. Dotazníkové průzkumy v knihovně : (Několik poznámek z praxe).
In: Čtenář. -- ISSN 0011-2321. -- roč. 49, č. 5 (1997), s. 172-174

* Evaluating Library Instruction : Sample questions, forms, and strategies for practical use / Ed. by Diana D. Shonrock. Chicago : American Library Association, 1996. 174 s. ISBN 0-8389-0665-6

* BURIÁNEK, Jiří. Metody a techniky sociologického výzkumu. [Díl] I., Principy, struktura a strategie empirického výzkumu. -- 1. vyd. Praha : SPN, 1982. 121 s. : tabulky, schémata

* BURIÁNEK, Jiří. Metody a techniky sociologického výzkumu. II., Průvodce empirickým výzkumem. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1988. 137 s. : il. (tb., schémata)

* VINOPAL, Jiří. Kognitivní přístupy v metodologii výzkumných šetření - metoda okamžité validizace. Praha : Sociologický ústav AV ČR, 2008. 112 s. : il. ISBN 978-80-7330-153-8.

 * sociologický výzkum -- metodologie * kognitivní psychologie * dotazníky * rozhovor * metoda okamžité validizace

Na téma čtenářského výzkumu byly pracovníky Knihovny knihovnické literatury zpracované také dvě rešerše, z nichž byste mohla získat odkazy na další prameny (opět dostupné v bázi KKL):

* Čtenářský výzkum [rukopis] : [Rešerše] / Zprac. Jindřich Pilař. -- 1. vyd. -- Praha : Národní knihovna ČR - odbor knihovnictví, 1994.

Časové vymezení : 1991 - 1993 -- Počet záznamů : 48

* Čtenářské průzkumy, průzkumy uživatelů a četby [rukopis] : [Rešerše] / Zprac. Jindřich Pilař. -- 1. vyd. -- Praha : Národní knihovna ČR - odbor knihovnictví, 1995

Počet záznamů : 150 -- Časové vymezení : 1989 - 1995

  V elektronickém katalogu NK ČR (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc) jsme ještě nalezli další dokumenty zabývající se metodologií výzkumů z obecného
hlediska:
* ONDREJKOVIČ, Peter. Úvod do metodológie spoločenskovedného výskumu. -- Bratislava : Veda, 2007. 245 s. : il. ; 24 cm. ISBN 978-80-224-0970-4 (brož.)

* REICHEL, Jiří. Kapitoly metodologie sociálních výzkumů. Praha : Grada, 2009. 184 s. ; 21 cm. ISBN 978-80-247-3006-6 (brož.)

* Questionnaires / edited by Martin Bulmer. London : Sage, 2004. -- 4 sv. (xxviii, 354, 378, 396, 404 s.) : il. ; 24 cm. ISBN 0-7619-7148-3 (soubor).

* FODDY, William H. Constructing questions for interviews and questionnaires : theory and practice in social research. Cambridge : Cambridge University Press, 1995. 228 s. ISBN 0-521-46733-0.

* ŘEZANKOVÁ, Hana. Analýza dat z dotazníkových šetření. Praha : Professional Publishing, 2007. 212 s. ISBN 978-80-86946-49-8.

Můžete případně využít i následující internetový odkaz:
http://www.upol.cz/fileadmin/user_upload/knihovna/Sociologicke_pruzkumy_2009/Design_knihovnici_Olomouc3.ppt