Metodické materiály a marketing

Text dotazu

Dobry den, rada by som sa opytala, ci vytvarate aj
metodicke materialy, ktore su pristupne v kniznici pre pouzivatelov. Pre
ktore kategorie pouzivatelov ich vytvarate a ake informacie v nich
spristupnujete? Maju zasadnejsi vplyv na nich a na povedomie o vasej
kniznici? Ako ich propagujete, aby o nich vedeli?
Za odpoved velmi pekne dakujem.

Odpověď

Dobrý den,
Předáváme doplněnou odpověď kolegů z Knihovnického institutu. Předesíláme, že ne na vše lze odpovědět.
Národní knihovna vydává metodické materiály především pro knihovny a knihovníky, což plyne z jejích funkcí. Některé z těchto publikací jsou určeny nejen pro knihovníky, ale pro širší, zejména odborné publikum.
Přehled vydaných publikací najdete zde
(http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Vydane_publikace&submenu3=58, popř.
v bázi NKC - http://sigma.nkp.cz/F).
Pro uživatele vydávají jednotlivá oddělení většinou letáky nebo brožury, které informují o nabízených službách knihovny - např. o licencovaných databázích (on-line nebo na CD-ROM), které jsou v knihovně k  dispozici v prostoru knihovny.
Například:
Referenční centrum a oddělení periodik vydávají letáky v podobě skládaček o elektronických databázích. Ty jednak podávají informace o nabízených službách, jednak informují o novinkách (např. propojení elektronických databází s katalogem NK ČR, o nových elektronických zdrojích apod.) Oddělení rukopisů a starých tisků připravilo řadu barevných letáků o svých fondech (stručná informace o tom, co jsou rukopisy, staré tisky a další dokumenty spravované oddělením, o fondech NK, o katalozích a digitalizaci v této oblasti); oddělení souborných katalogů vydalo leták o souborném katalogu ČR (jaké možnosti nabízí, jak s ním pracovat ap.).
Každý měsíc vydává NK leták Národní knihovna informuje, kde jsou uvedeny základní informace o provozu a novinkách v NK.
Tyto materiály slouží k informaci čtenářů a zároveň k propagaci. Je ovšem těžké posoudit jejich efektivnost. Čtenáři v každém případě o službách knihovny vědí.

Kromě toho Národní knihovna uvádí řadu materiálů na svých webových stránkách v příslušných rubrikách. Některé z nich, např. záložka Jak najít, mají metodický charakter. Důležité informace a novinky uvádí NK na hlavní stránce.

Některé z těchto materiálů jsou určeny pro nové uživatele a mají povahu úvodního seznámení, další jsou určeny pro uživatele, kteří mají zájem o specifické služby, část z nich je určena spíše pro odbornou veřejnost.

To je zhruba vše, pokud byste chtěla některé z údajů upřesnit, dejte nám prosím vědět.