Metodické materiály a marketing

Text dotazu

Dobry den, rada by som sa opytala, ci vytvarate aj
metodicke materialy, ktore su pristupne v kniznici pre pouzivatelov. Pre
ktore kategorie pouzivatelov ich vytvarate a ake informacie v nich
spristupnujete? Maju zasadnejsi vplyv na nich a na povedomie o vasej
kniznici? Ako ich propagujete, aby o nich vedeli?
Za odpoved velmi pekne dakujem.

Odpověď

Dobrý den,
Předáváme doplněnou odpověď kolegů z Knihovnického institutu. Předesíláme, že ne na vše lze odpovědět.
Národní knihovna vydává metodické materiály především pro knihovny a knihovníky, což plyne z jejích funkcí. Některé z těchto publikací jsou určeny nejen pro knihovníky, ale pro širší, zejména odborné publikum.
Přehled vydaných publikací najdete zde
(http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Vydane_publikace&submenu3=58, popř.
v bázi NKC - http://sigma.nkp.cz/F).
Pro uživatele vydávají jednotlivá oddělení většinou letáky nebo brožury, které informují o nabízených službách knihovny - např. o licencovaných databázích (on-line nebo na CD-ROM), které jsou v knihovně k  dispozici v prostoru knihovny.
Například:
Referenční centrum a oddělení periodik vydávají letáky v podobě skládaček o elektronických databázích. Ty jednak podávají informace o nabízených službách, jednak informují o novinkách (např. propojení elektronických databází s katalogem NK ČR, o nových elektronických zdrojích apod.) Oddělení rukopisů a starých tisků připravilo řadu barevných letáků o svých fondech (stručná informace o tom, co jsou rukopisy, staré tisky a další dokumenty spravované oddělením, o fondech NK, o katalozích a digitalizaci v této oblasti); oddělení souborných katalogů vydalo leták o souborném katalogu ČR (jaké možnosti nabízí, jak s ním pracovat ap.).
Každý měsíc vydává NK leták Národní knihovna informuje, kde jsou uvedeny základní informace o provozu a novinkách v NK.
Tyto materiály slouží k informaci čtenářů a zároveň k propagaci. Je ovšem těžké posoudit jejich efektivnost. Čtenáři v každém případě o službách knihovny vědí.

Kromě toho Národní knihovna uvádí řadu materiálů na svých webových stránkách v příslušných rubrikách. Některé z nich, např. záložka Jak najít, mají metodický charakter. Důležité informace a novinky uvádí NK na hlavní stránce.

Některé z těchto materiálů jsou určeny pro nové uživatele a mají povahu úvodního seznámení, další jsou určeny pro uživatele, kteří mají zájem o specifické služby, část z nich je určena spíše pro odbornou veřejnost.

To je zhruba vše, pokud byste chtěla některé z údajů upřesnit, dejte nám prosím vědět.

Obor

Informace o knihovně

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

18.12.2008 11:10

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu