Metoda Konspektu

Text dotazu

Dobrý den,
rád bych se Vás zeptal, co přesně znamená "metoda konspektu"? Jedná se o nějaké hodnocení fondu, nebo čistě o MDT?
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

tzv. Metoda konspektu byla vyvinuta v 70. letech skupinou amerických univerzitních knihoven (Research Libraries Group) pro potřeby těchto knihoven. Používá se v řadě zemí (USA, Austrálie, Mexiko, Nový Zéland, Francie, Holandsko, Anglie, Skotsko, Wales, Estonsko, Česko) a umožňuje popsat knihovní sbírky (knihovní fondy) z několika hledisek. Primárním kritériem je předmětová kategorizace informačních zdrojů tvořících knihovní fondy instituce nebo skupiny institucí, která spočívá v rozčlenění knihovního fondu na základě jejich obsahových charakteristik do tematických kategorií. Další kritéria představují současný stav fondu, strategie budování fondu v rámci jednotlivých tematických skupin a ochrana fondu. Aplikací této metody získáme přehledný a mezinárodně srozumitelný obraz o stávajícím fondu instituce/skupiny institucí, o současné politice a plánech v oblasti doplňování a ochrany fondů. Kategorizační schéma se skládá z: 26 základních skupin, tzv. Předmětových kategorií a jim podřízených podkategorií, tzv. skupin Konspektu. Předmětové kategorie jsou opatřeny pořadovými čísly, která nejsou klasifikačními znaky; mezi nimi a klasifikačními znaky není žádná souvislost.1)

Příklady Předmětových kategorií:  1  -  Antropologie, etnografie

2          -  Biologické vědy

3          -  Divadlo, film, tanec

Skupina Konspektu se skládá z klasifikačního znaku MDT (Mezinárodního desetinného třídění) a ekvivalentního slovního označení. Umožňuje tak velmi podrobné řazení.
Příklady skupin Konspektu: 52        -  Astronomie, 520  Astronomické přístroje a metody, 521 -  Teoretická astronomie. Nebeská mechanika, 523.3       -  Země

Aplikace konspektu v Národní knihovně ČR proběhla v roce 2001. Další podrobné informace naleznete pod tímto odkazem: https://ikaros.cz/konspekt-jako-nastroj-pro-popis-hodnoceni-fondu

Použité internetové zdroje:

1)      https://autority.nkp.cz/vecne-autority/autoritni-soubor-skupin-konspektu-1/konspekt-jako-nastroj-pro-popis-a-hodnoceni-fondu

2)      https://www.nkp.cz/o-knihovne/odborne-cinnosti/zpracovani-fondu/roztridit/konspekt-1