Metoda 5S - Lean Manufacturing

Text dotazu

Dobrý den,
sháním literaturu o metodě 5S, jako jedem z nástrojů Lean Manufacturing.
Při pokusu vyhledání v knihovně VŠE jako host jsem našel pouze publikaci
"5S pro operátory", kterou vlastním. Můžete mi prosím poradit, zda-li se dá
vypůjčit další literatura v českém nebo anglickém jazyce o této metodě, a
to třeba i v jiných knihovnách? Zkoušel jsem NTK, ale výsledek byl stejný.
Vím, že v zahraničí existuje řada publikací např.: "5S for the office,
Thomas Fabrizio, Don Tapping, ISBN 9781563273186; "5S for Service
Organizations and Offices", Debashis Sarkar; a další.
Dále bych přivítal informaci, zda-li se na VŠE přednáší problematika Lean
manufacturing, Kaizen, Six Sigma, JIT, TPM a pod., v jakém rozsahu a kde
bych získal další informace pro rozšíření svých znalostí.

Odpověď

Pokusím se postupně zodpovědět vaše dotazy - níže uvedená literatura je ve

fondu knihovny VŠE (katalog knihovny je dostupný pro prohlížení na adrese

http://library.vse.cz, možnost HOST). Zde můžete najít i další prameny, pro

vyhledávání jsem použila klíčová slova - lean manufacturing, štíhlá výroba,

six sigma, kaizen. Další možností je prohledávání katalogů českých a

světových knihoven prostřednictvím Jednotné informační brány na adrese

http://www.jib.cz/V?RN=665319073. Případné výpůjčky knih ze zahraničí

zprostředkuje mezinárodní výpůjční služba, jedná se o placenou službu

(200,--800,-Kč za výpůjčku podle země objednání), výpůjčku vám zprostředkuje

Národní knihovna ČR.

Závěrečné práce nejsou volně dostupné. Informace o službách a provozu

knihovny VŠE najdete na http:

Zda se zde přednáší problematika, která vás zajímá, to bohužel nevím, ale

zkuste se obrátit nejspíše na Podnikohospodářskou fakultu, kde by vám měli

toto zodpovědět.

Závěrečné práce:

Hobzová, Veronika: Využití lean manufacturingu v řízení nákladů. Diplomová

práce (Ing.)—Vysoká škola ekonomická v Praze. Fakulta financí a účetnictví,

2010. - elektronický zdroj

Nguyen, Hoai Vu: Japonský styl řízení. Bakalářská práce (Bc.)—Vysoká škola

ekonomická v Praze. Fakulta informatiky a statistiky, 2009 - elektronický

zdroj

Pastucha, Jakub: Štíhlý podnik. Bakalářská práce (Bc.)—Vysoká škola

ekonomická v Praze. Fakulta podnikohospodářská, 2009 - elektronický zdroj

Literatura:

Carroll, Brian J.: Lean performance ERP project management :  implementing

the virtual lean enterprise. New York : Auerbach Publications, 2008. ISBN

Poppendieck, Mary: Lean software development :  an agile toolkit. Boston :

Addison-Wesley, 2003. ISBN 0-321-15078-3 (brož.).

Womack, James P.: Lean thinking :  banish waste and create wealth in your

corporation. New York : Free Press, 2003. ISBN 0-7432-4927-5

Imai, Masaaki: Gemba kaizen. Brno : Computer Press, 2005. ISBN

Imai, Masaaki: Kaizen :  metoda, jak zavést úspornější a flexibilnější

výrobu v podniku. Brno : Computer Press, 2004. ISBN  80-251-0461-3

Töpfer, Armin: Six sigma : koncepce a příklady pro řízení bez chyb.

Internetové zdroje:

http://www.ikvalita.cz/tools.php?ID=128

http://e-api.cz/article/69253.metoda-5s-8211-zakladni-kamen-stihle-vyroby/

http://www.vlastnicesta.cz/akademie/kvalita-system-kvality/kvalita-system-kvality-metody/5s-kvalita-je-poradek/