meternice-vyznam

Text dotazu

Dobry den,

Narazila jsem na vyraz meternice. Ve spojeni ty jsi meternice.

Nikde jsem nenašla, co to znamená. Můžete mi pomoc?

Mockrát dekuju za pomoc.

Odpověď

Dobrý den,

metrnice je žena, která je "metr". Tzn. vše musí být „nalinkované“, vše musí být tak, jak je to správně; metr v přeneseném významu je přísný člověk.

Metrnice expresivně zlá žena. Z francouzského maítre, ( srov. metr; metr - z franc. métre, a to z řec. metron míra, "být na někoho metr" - z franc. maitre mistr, pán z lat. magister, učitel); pod vlivem jména Metrniška, žena pověstného ministra Metternicha

Čerpáno z: TRÁVNÍČEK, František. Slovník jazyka českého. Praha: Slovanské nakladatelství, 1952.

                     HOLUB, Josef, LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1967.