meteoritické roje

Text dotazu

Dobrý den,
k mé bakalářské práci potřebuji co nejvíce literatury k tématu meteority a
meteoritické roje, vznik meteoritických rojů, fakta o jejich pozorování -
především pomocí družic, jelikož jsem od vedoucího mé bakalářské práce
získal z družic data, a další informace k této problematice.

Odpověď

Dobrý den,

služba Ptejte se knihovny Vám doporučí pouze omezené množství relevantních dokumentů, zpracování úplné rešerše k danému tématu je již služba placená (viz pravidla zodpovídání dotazů služby PSK https://www.ptejteseknihovny.cz/o-sluzbe/pravidla, informace o zpracování rešerší v NK ČR na adrese https://www.nkp.cz/sluzby/reserse). V případě, že je rešerše součástí vysokoškolské kvalifikační práce, je požadován e-mailový kontakt na vedoucího práce, který musí dát k vypracování rešerše souhlas.

Výběr nalezených knih:

* Erickson, Jon. Asteroidy, komety a meteority, které mohou ohrozit Zemi. 1. vyd. Praha: Talpress, 2007. 324 s. ISBN 978-80-7197-272-3.

* Norton, O. Richard. The Cambridge encyclopedia of meteorites. 1st pub. Cambridge: Cambridge University Press, 2002. xx, 354 s. ISBN 0-521-62143-7.

* Hurnik, Bogusława a Hurnik, Hieronim. Meteoroidy, meteory, meteoryty. 1. wyd. Poznań: Wydaw. Nauk. Uniw. im. A. Mickiewicza, 1992. 138 s. [Prace] / Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ser. Astronomia; Nr. 4. ISBN 83-232-0262-1.

* Plavec, Miroslav. Meteorické roje. 1. vyd. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1956. 273 s., [6] s. obr. příl.

* Plavec, Miroslav. Vznik a raná vývojová stadia meteorických rojů = On the origin and early stages of the meteor streams. 1. vyd. Praha: ČSAV, 1957, [spr. 1956]. 93, [1] s. Publikace Astronomického ústavu Čs. akademie věd; Čís. 30.

* Trigo-Rodriguez, J. M., ed. et al. Advances in meteoroid and meteor science. [New York?]: Springer, c2008. 561 p. ISBN 978-0-387-78418-2

* Mikulášek, Zdeněk, ed. Návod na pozorování meteorů: celoroční program teleskopického sledování meteorických rojů. Brno: Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně, 1978. 39 s. Zprávy hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně; 67.

Dostupnost knih v českých knihovnách spolu s jejich bibliografickými údaji zjistíte v Souborném katalogu ČR na adrese https://aleph.nkp.cz/cze/skc. Zde také můžete dohledat další knihy např. za využití klíčových slov "meteor*", "roj*", "pozorování", "vesmír*" a dalších dle Vašich potřeb a jejich vzájemných kombinací, např. pomocí logických spojek AND (budou vyhledány záznamy s oběma klíčovými slovy), OR (záznamy alespoň s jedním klíčovým slovem), NOT (záznamy s prvním, ale již ne druhým klíčovým slovem). Znak * u slov umožňuje pravostranné rozšíření, tzn. v případě zadání "vesmír*" bude vyhledáno vesmír, vesmíru, vesmírný, vesmírná, atd.

Články z vybraných českých periodik vyhledaných v bázi ANL - Články v českých novinách, časopisech a sbornících na adrese http://aleph.nkp.cz/cze/anl:

* KUBÁNEK, Jiří. Začínáme pozorovat : pozorujeme meteory. Astropis. Roč. 7, č. 3 (2000), s. 28-305.. 5 il. ISSN 1211-0485.

* WEBER, Miloš (Astronomický ústav AV ČR); BOROVIČKA, Jiří (Astronomický ústav AV ČR). Spektrum roje alfa Capricornid. Říše hvězd. Roč. 80, č. 12 (200003), s. 154-156. ISSN 0035-5550.

* VÍTEK, S. et al.. MAIA: Technical Development of a Novel System for Video Observations of Meteors. Acta Polytechnica. Vol. 51, No. 2 (2011), s. 109-111. ISSN 1210-2709

Pro uživatele registrované v NK ČR jsou také přístupné online licencované zdroje, které velmi často poskytují hodnotné a aktuální informace (jejich přehled spolu s informacemi o jednotlivých zdrojích a podmínkách přístupu k nim získáte na adrese https://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/prehled-lic-zdroju. Přístup k licencovaným databázím poskytují i vysoké školy, zeptejte se tedy ve vaší VŠ knihovně na jejich nabídku a podmínku přístupu, pravděpodobně bude knihovna nabízet oborově zaměřené databáze odpovídající profilu fakulty, resp. konkrétní katedry.

Příkladem uvádíme některé články dostupné v rámci systému EBSCO, zde konkrétně databáze Academic Search Complete:

* Younger, J.P. et al. A southern hemisphere survey of meteor shower radiants and associated stream orbits using single station radar observations. Monthly Notices of the Royal Astrnomical Society. Sep2009, Vol. 398 Issue 1, p350-356. ISSN 0035-8711.

* BEL´KOVICH, O. et al. Mass distribution of lyrid meteoroids. Solar System Research. Aug2010, Vol. 44 Issue 4, p320-326, 7p. ISSN 0038-0946.

* CHRISTOU, A.A. Annual meteor showers at Venus and Mars: lessons from the Earth. Monthy Notices of the Royal AStronomical Society. Mar2010, Vol. 402 Issue 4, p2759-2770. ISSN 0035-8711.

* BROWN, P.; COOKE, B. Model predictions for the 2001 Leonids and implications for Earth-orbiting satellites. Monthy Notices of the Royal AStronomical Society. 9/11/2001, Vol. 326 Issue 2, p19-22. ISSN 0035-8711.

Zajímavé internetové zdroje:

* http://astro.sci.muni.cz/

* http://www.asu.cas.cz/

* http://astro.mff.cuni.cz/

Doporučujeme Vám obrátit se s dotazem na Knihovnu Matematicko-fyzikální fakulty UK, která taktéž poskytuje službu Ptejte se knihovny a spíše profilově odpovídá zadání Vašeho dotazu, kontaktní údaje naleznete na adrese http://www.ptejteseknihovny.cz/knihovny/matematicko-fyzikalni-fakulta-uk-knihovna .