metadata MIX ANSI NISO Z39.87 pro obrazy

Text dotazu

Které instituce (knihovny) v ČR používají (nebo
připravují používat) pro technická metadata statických obrazů (still images)
metadatový formát (schéma) MIX podle (amerického) standardu ANSI/NISO
Z39.87?
Případně uvítám kontakt na konkrétní pracoviště za účelem zjištění jejich
názoru nebo zkušeností s těmito metadaty.

Odpověď

Dobrý den,

podle informací, které jsme nalezli, by níže uvedený metadatový formát měl k popisu digitálních obrazů používat Národní archiv (http://www.nacr.cz ), viz výzkumná zpráva k projektu na adrese http://www.nacr.cz/Z-files/moznosti_02.pdf . Řešitelem projektu je Ing. Miroslav Kunt (http://www.nacr.cz/A-onas/kont.aspx ).

Dalším archivem, jehož technická metadata jsou v rámci projektu "Projekt hromadné digitalizace Ad fontes v Archivu hlavního města Prahy" ve formátu NISO MIX v2.0, je, jak název projektu sám napovídá, Archiv hlavního města Prahy (http://www.ahmp.cz/ ), kontakty na odpovědné osoby naleznete v závěru prezentace na http://skip.nkp.cz/KeStazeni/Archivy08/Hanousek.ppt .

Formát MIX pro technická metadata o digitálním obrazu by měl být zaveden také v rámci projektu Národní digitální knihovny (NDK, http://www.ndk.cz/digitalizace/nove-standardy-digitalizace-od-roku-2011 ).

Podrobnější informace by Vám mohli sdělit členové pracovní skupiny pro dlouhodobou ochranu digitálních dat: Jan Hutař z NK ČR (Jan.Hutar@nkp.cz ) nebo Tomáš Prachař (Tomas.Prachar@mzk.cz ) z Moravské zemské knihovny.

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

18.10.2011 09:48

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu