Městský lesík Znojmo, Císařský kámen u rest. Diana

Text dotazu

Kde prosím najdu informace o císařském kameni v Městském lesíku ve Znojmě, u restaurace Diana? Měl by být z roku 1908.

Odpověď

Dobrý den,
z volně dostupných zdrojů je patrné, že tzv. Císařský kámen (něm. Kaiserstein) nacházející se v Městském lesíku, který byl mimojiné za první republiky pojmenován po jednom z předsedů znojemského Okrašlovacího spolku (dále jen OS) – a to po Romualdovi Hochbergerovi (pozn. předseda OS byl v letech 1895-1898), byl v Městském lesíku umístěn v roce 1908, a to z důvodu šedesátiletého výročí panování císaře Františka Josefa I.

V 1. dodatku k výroční zprávě o činnosti znojemského OS v roce 2009 je zmíněno, že text nápisu je stále dohledáván, proto se doporučuji obrátit přímo na Okrašlovací spolek ve Znojmě (viz http://okraspol.sweb.cz/), kde by Vám mohli poskytnout přesnější a detailnější informace.

Z vydaných publikací, v kterých byste rovněž mohl najít nějaké bližší info, doporučuji tyto:

1) Kozdas, Jan. 200 let městských alejí a parků ve Znojmě: zrození znojemské občanské společnosti. Vyd. 1. Znojmo: Okrašlovací spolek ve Znojmě, 2004. 19 s., [8] s. barev. obr. příl. ISBN 80-239-4784-2.

2) VRBKA, Antonín. Gedenkbuch der Stadt Znaim 1226-1926: Kulturhistorische Bilder aus dieser Zeit. Nikolsburg: A. Bartosch, 1927. 592 s., 63 fot.

Použité zdroje

1) 1. dodatek k výroční zprávě o činnosti spolku v roce 2009. In: Okrašlovací spolek ve Znojmě [online]. [cit. 3. 10. 2018]. Dostupné z: http://okraspol.sweb.cz/pages/vyrocka_2009_dodatek_01.html

2) Stručný přehled předsedů Zalesňovacího a okrašlovacího spolku ve Znojmě (1878-1938). In: Okrašlovací spolek ve Znojmě [online]. [cit. 3. 10. 2018]. Dostupné z: http://okraspol.sweb.cz/[…]/historie_os_predsedove_1878_1938.html