Ježkovy voči

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, z čeho pochází nebo z čeho vznikl výraz "ježkovy voči".

Odpověď

Dobrý den,v našem fondu se nám nepodařilo odpověď najít, proto jsme požádali o pomoc Jazykovou poradku pro český jazyk. Zde je jejich odpověď:

Spojení "ježkovy voči" vyjadřuje podiv, údiv a nemá s ježky nic společného.
Jeho původ lze pravděpodobně vysvětlit takto: Někdo chtěl na znamení podivu
říci "ježíšikriste", ale protože v dané situaci nebylo vhodné, aby vzal Boží
jméno do úst nadarmo, doplnil počáteční jež- tak, že vzniklo spojení ježkovy
oči. Proč právě "oči" se dá jen těžko odvodit. Možná, že znáte i slovo
"krutibrko", jehož vytvořením se lidé vyhnuli použití slova "krucifix".
Odborně se takovéto výrazy označují jako zástupná pojmenování za tabuové
(zakázané) výrazy.