městská část Praha 7 nebo Městská část Praha7

Text dotazu

Chtěl jsem se zeptat, jak se správně píše městská část Praha 7. Nebo se má psát první písmono velké. Případně když použiji ve větě spojení jen městská část, jestli se pak na to vztahuje jiné pravidlo.

Odpověď

Dobrý den,
mělo by se to psát s malým písmenem na začátku. Uvádí to Jazyková poradna pro jazyk český ústavu akademie věd:

městská část a městský obvod

jsou podle zákona č. 128/2000 Sb. organizační jednotky města, které mají vlastní orgány samosprávy. Zatímco v běžné komunikaci píšeme a mluvíme o Praze 2, o Ostravě-Třebovicích nebo o Brně-Líšni (k psaní srov. pomlčka a spojovník),
v úředních písemnostech se před vlastní jména umisťují výrazy městská část, městský obvod. Ty se však (stejně jako obec, město ve spojení s vlastními jmény) chápou jako jména obecná, druhová, a proto se ve větné souvislosti píšou s písmenem malým: Obvodní úřad městské části Praha 2, internetové stránky městské části Brno-Líšeň, starosta městského obvodu Ostrava-Třebovice (viz město Liberec).

Viz http://www.ujc.cas.cz/poradna/porfaq.htm - vlevo v menu si najděte odkaz Velká písmena-městská část