město Žatec, historie

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych, prosím, poradit zda nevíte jaký byl původ vzniku města ŽATCE jako královského města? Děkuji předem moc.

Odpověď

Dobrý den,

o Žatci a jeho historii obsáhle informuje kniha z edice Dějiny českých měst, věnovaná přímo městu Žatec (Žatec. Petr Holodňák, Ivana Ebelová, editoři ; autorský kolektiv Jan Beránek ... , Vyd. 1. ,Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 2004 Popis (rozsah) 516 s., [16] s. barev. obr. příl. : il. (některé barev.), mapy, portréty, faksim. ; 24 cm ).

Mimo jiné se zde o založení města píše toto:
"Žatec patřil již na konci 12. a počátku 13. století k největším sídelním střediskům v Čechách. Byl to kastelánský hrad, výrazná pevnost, středisko královské správy a soudu pro žatecký kraj, středisko obchodu zapojené do systému cest v zemi i vedoucích do zahraničí, hlavně do Saska a středního Německa. Současně byl řemeslnickým střediskem. I s osadami kolem hradu zde vznikla rozsáhlá sídelní aglomerace s řadou kostelních staveb, aglomerace, v níž lze spatřovat první fázi vývoje měst u nás, zatím ještě bez zvláštního městského práva a bez konstituované samosprávy. (...) v prostoru kastelánského hradu vzniklo někdy v první polovině 13. století vrcholně středověké město. (str. 115 )
(...) I když pro vznik královského města bylo třeba rozhodnutí jeho vrchnosti, tedy krále, Žatec jako většina tehdejších měst nemá a zřejmě nikdy neměl o tomto založení žádnou listinu. Prvá listina vydaná pro město Žatec je z 30.prosince 1265. (str. 116)"
Touto listinou král Přemysl Otakar II. zajistil městu Žatec řadu privilegií.
Více informací naleznete přímo v knize: kapitola 3. Od vzniku institucionálního města do roku 1547.