město Žatec, historie

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych, prosím, poradit zda nevíte jaký byl původ vzniku města ŽATCE jako královského města? Děkuji předem moc.

Odpověď

Dobrý den,

o Žatci a jeho historii obsáhle informuje kniha z edice Dějiny českých měst, věnovaná přímo městu Žatec (Žatec. Petr Holodňák, Ivana Ebelová, editoři ; autorský kolektiv Jan Beránek ... , Vyd. 1. ,Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 2004 Popis (rozsah) 516 s., [16] s. barev. obr. příl. : il. (některé barev.), mapy, portréty, faksim. ; 24 cm ).

Mimo jiné se zde o založení města píše toto:
"Žatec patřil již na konci 12. a počátku 13. století k největším sídelním střediskům v Čechách. Byl to kastelánský hrad, výrazná pevnost, středisko královské správy a soudu pro žatecký kraj, středisko obchodu zapojené do systému cest v zemi i vedoucích do zahraničí, hlavně do Saska a středního Německa. Současně byl řemeslnickým střediskem. I s osadami kolem hradu zde vznikla rozsáhlá sídelní aglomerace s řadou kostelních staveb, aglomerace, v níž lze spatřovat první fázi vývoje měst u nás, zatím ještě bez zvláštního městského práva a bez konstituované samosprávy. (...) v prostoru kastelánského hradu vzniklo někdy v první polovině 13. století vrcholně středověké město. (str. 115 )
(...) I když pro vznik královského města bylo třeba rozhodnutí jeho vrchnosti, tedy krále, Žatec jako většina tehdejších měst nemá a zřejmě nikdy neměl o tomto založení žádnou listinu. Prvá listina vydaná pro město Žatec je z 30.prosince 1265. (str. 116)"
Touto listinou král Přemysl Otakar II. zajistil městu Žatec řadu privilegií.
Více informací naleznete přímo v knize: kapitola 3. Od vzniku institucionálního města do roku 1547.

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

04.01.2008 14:03

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu