Město s pověstí o bytosti v lese, co je chrání?

Text dotazu

Dobrý den,
nedávno jsem někde četla o městě, které jestli si správně pamatuji má ve znaku gryfa (nebo draka atp., ale spíš to nazývali tím gryfem) a podle pověsti se tam dostal tak, že kdysi dávno měl žít v okolních tenkrát ještě hustých lesích a s lidmi měl uzavřít dohodu, že jejich město bude chránit, dokud oni ochrání jeho les.
Je možné, že jsem to četla v jiném jazyce než češtině, ale mám pocit, že spíš česky (jenomže se mi k tomu nedaří znovu dogooglit). Pravděpodobně (ale ne jistě) to bylo v souvislosti s Krakonošem a jeho starou podobou, co připomíná erbovního gryfa - možná jde tedy o město v oblasti Slezska / Krkonoš, ne nutně v ČR, možná z německé či polské strany...

Pokud byste o mečem takovém věděli, moc by mi pomohlo zjistit název toho města (a potažmo i nějaký zdroj, kde se o pověsti píše).

Předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

z těchto indicií se nám nepodařilo najít přesnou shodu. Nejblíže by patrně mohla být pověst o vzniku města Trutnov, ale její děj se i tak značně liší. Pověst praví, že při založení města v roce 1006 bylo potřeba hodně dřeva. Proto se dva dřevorubci vydali do nedalekého lesa. Tam létal havran a podle jeho chování dřevorubci pochopili, že se v lese děje něco nekalého. Uviděli saň, rozběhli se zpátky a dali zprávu rytíři Trutovi. Ten se vypravil do jeskyně a strašlivou saň zabil. Na jeho počest podle něj pojmenovali Trutnov. Město Trutnov má ve znaku draka.

Znamení Gryfa (přeneseně pták Noh) má ve znaku řada obcí (Ploskovice, Všechovice, Podvihov), ale pověst se nám dohledat nepodařilo.