Městikáď

Text dotazu

Jaký původ názvu závrtu Městikáď v Moravském krasu nedaleko obce Ostrov u Macochy?

Odpověď

Dobrý den, o původu a významu názvu Městikáď nejlépe referuje následující úryvek z publikace Karla Absolona(viz. citace v závěru odpovědi), významného vědce, který mimo jiné systematicky prozkoumal a zmapoval Moravský kras (podrobněji o jeho životě a práci např. na www:
http://www.libri.cz/databaze/kdo20/search.php ; http://www.mzm.cz/mzm/osobnosti/karel_absolon.html ):

" Městikáď - ... Svahy jsou travnaté, dno zabírají políčka a loučka; severovýchodní strana je zarostlá kolem skalek křovinami. Mezi těmito skalkami byly otvůrky zvíci pěsti, z nichž bylo v některých letech slýchat jakoby hukot daleko proudící vody. Odposlouchávající aparát "akustel" to plně potvrzoval a co nejhlavnější, časem se tu dral i prudký průvan ze země, jenž měnil svou intenzitu, směr i teplotu podle roční doby. Kdo by mohl pochybovat o tom, že tyto jevy mluví o existenci neznámého podzemí? O "obrovském jezeru pod Městikádí" mně vykládali všichni rolníci z Ostrova, kteří pracovali na svých polích kolem Městikádě, neboť závrt patří do ostrovského katastru a slov Městikáď je jistě prastaré pojmenování lidové "mísím v kádi". " (str.75)

Mnohé další zajimavé informace o Moravském krasu obecně, ale předvším podrobné informace o závrtu Městikáď (např. morfologie závrtů, o závrtu + foto, otvírání Městikádě) naleznete v publikaci:
* ABSOLON, Karel. Moravský kras. Díl 2. Praha : Academia, 1970. 345 s.

Dostupnost knihy v knihovnách ČR zjistíte pomocí Souborného katalogu ČR, který je dostupný na adrese http://sigma.nkp.cz/F/ .

Obor

Geografie. Geologie. Vědy o zemi

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

21.05.2009 09:14

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu