Měsíčník Volné směry

Text dotazu

Prosím o sdělení možnosti udělení přístupu k informacím z měsíčníku Volné směry, ze kterých mám zájem čerpat především informace o malíři Karlu Langerovi 1878 - 1947. Jedná se mi o možnost on-line připojení a kopírování článků, popř. fotografií. Pokud by toto nebylo možné, tak prosím o sdělení jiných možností.
PS. Informaci o přístupu on-line jsem na vašich stránkách našel, bohužel se mi nepodařilo najít příslušný ceník

Odpověď

Dobrý den,

měsíčník Volné směry ( 1896 - 1947; ročníky: 1 - 39 ) je přístupný v systému Kramerius: http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Welcome.do . Do tohoto
systému se můžete přihlásit i z počítače mimo Národní knihovnu. V tomto případě ovšem můžete procházet pouze dokumenty, které nepodléhají autorskému zákonu ( byly vydané před rokem 1880 ). Jelikož měsíčník Volné směry začal vycházet až v roce 1896, přístup k němu je pouze z počítače Národní knihovny. Pokud tedy budete chtít hledat články o Karlu Langerovi v tomto periodiku na stránkách systému Kramerius, budete muset přijít do studovny referenčního centra v Národní knihovně ( s platnou čtenářskou průkazkou Národní knihovny ).
Zde si můžete nechat Vámi vybrané články vytisknout ( 1 stránka = 2 Kč ).

Měsíčník Volné směry si také můžete objednat na mikrofilmu ( z katalogu NKC:
http://sigma.nkp.cz/F/?func=file&file_name=find-a&local_base=nkc ).
Mikrofilm se poté prohlíží na speciálním přístroji ve studovně společenských a přírodních věd. Vytvoření kopií z mikrofilmu je o něco obtížnější ( zadáváte je u služby ve studovně, vytvoření kopie trvá několik dní, cena = viz. ceník u služby ve studovně spol. a přírodních věd,
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_cenik.htm#763 ).