měsíce, české názvy

Text dotazu

Muzete mi prosim doporucit lehky text, ktery vysvetluje, proc jsou ceske nazvy mesicu tak odlisne od nazvu v dalsich evropskych jazycich?

Odpověď

Dobrý den, České názvy měsíců mají slovanský původ a v řadě slovanských jazyků najdete názvy podobné nebo podobně zvláštní jako české. Většina z nich pochází z praslovanštiny (což je hypotetická verze společného slovanského jazyka), objevuje se ve staroslověnštině, staročeštině (a jiných hist. Podobách slovanských jazyků). Postupně se prosazovaly římské názvy měsíců, z nichž vychází podoby v angličtině a většině evropských jazyků.
Jistou výjimkou je v češtině květen, což je novotvar Josefa Jungmanna, vytvořený ale přejímkou z polštiny, kde kwiecień znamená duben.
Poměrně slušné pojednání o jednotlivých názvech měsíců najdete v Ottově slovníku naučném, kde je i odkaz k Erbenově studii z roku 1849; rozsáhleji je tu pojednán březen a červen, u nich najdete další informace.
Dále lze použít etymologické slovníky. Žádný novější text se nám bohužel nepodařilo zjistit. Zkuste se, pokud by vás věc dále zajímala, obrátit na Ústav pro jazyk český/ jazykovou poradnu (www.ucl.cas.cz).

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

05.03.2008 11:56

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu