měrné teplo směsí

Text dotazu

dobrý den, rád bych se zeptal na způsob určení
měrného tepla směsi ethanol voda (30% EtOH). Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

bohužel, v Národní knihovně nejsme odborníci na chemické a fyzikální procesy. Ovšem díky pomoci znalého chemika Vám můžeme tlumočit následující postup při určování molárního tepla směsí 30% EtOH.

Hodnoty by se měly zanést do grafu a provést interpolaci. Molární procento je koncentrace, přepočtená na molekulové hmotnosti (voda je 18, líh - C2H5OH je 46): C =12, O = 16, H % 1, tedy voda - H2O - je 2 x 1 + 16 = 18, líh (EtOH) - C2H5OH - je 2 x 12 + 5 x 1 + 16 + 1 = 46.

30 % hmotnostních lihu ve vodě je 30 g lihu na 70 g vody, tedy 30/46 molu lihu na 70/18 molu vody, tedy 0,652 molu lihu na 3,889 molu vody, tj. 0,652 : (0,652+3,889), tj. 0,652 : 4.541 molu směsi, tj. 14,4 molár. % spiritusu.

Jestliže je spec. teplo směsi 11,5 % ... 1,03 cal/g.deg a při u 37 % ... 0,86 cal/g.deg (deg je 1stupeň C), pak při konc. 14,4 mol. % to bude 1,00 cal/g.deg! Nyní je ještě třeba přepočítat cal na jouly, které se dnes používají místo starých kalorií.

Internetová encyklopedie Wikipedia přináší taktéž informace o měrném teple, bohužel nemůžeme zaručit důvěryhodnost zde uvedených informací. http://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9Brn%C3%A1_tepeln%C3%A1_kapacita

V případě nejasností či jiných dotazů na chemická témata, se můžete obrátit přímo na odborníky v Zemědělské a potravinářské knihovně - Ústav zemědělských a potravinářských informací: www.knihovna.uzpi.cz , info@uzpi.cz či na knihovnu Vysoké školy chemicko-technologické v Praze: http://www.oa.svitavy.cz/gaudeamus/vscht/soucasti/knihovna.html