mentálně postižený uživatel, oslovování

Text dotazu

Rád bych věděl,jak postupovat při dohodě s mentálně postiženým občanem trvale žijícím v ústavním zařízení, na vzájemném oslovování přičemž dosavadní trend byl takový,že bylo uživateli tykáno a jím poskytovateli naopak vykáno.Existuje nějaká metodika, či pravidla jak postupovat?

Odpověď

Dobry den, myslime si, ze pravidla lekarske etiky se nelisi od etikety a plati stejna pravidla pri komunikaci s mentalne postizenymi jako s lidmi bez psychickeho postizeni. Dospeli lide si bezne vykaji, pokud osloveni a vykani chteji zmenit nebo upravit na tykani, musi se oboustranne domluvit. To se tyka pracovni i spolecenske komunikace. (Nevim, zda v pripade, ktery mate na mysli, je oboustranna domluva mozna.) Kniha, ktera by mohla pojednavat i o Vami sledovane problematice, je v soucasne dobe u nas pujcena, nemohu proto overit, zda je moje domnenka spravna. Treba budete mit moznost pujcit si knihu v jine knihovne, prip. pockate, az se nas exemplar do fondu vrati?

KREJCIROVA, Olga Manual zakladnich postupu jednani pri kontaktu s osobami s mentalnim postizenim. Olomouc: Univerzita palackeho v Olomouci, 2007.  ISBN 978-80-244-1635-9.

Prosla jsem vetsi mnozstvi zdroju, ale bohuzel jsem metodiku nebo nejake pojednani, doporuceni k problematice oslovovani ve Vami zminovanem pripade nenasla.

Deklarace prav dusevne postizenych lidi - rezoluce schvalena valnym shromazdenim OSN dne 20. prosince 1971 uvadi: 1. Dusevne postizeny obcan ma, pokud je to jen mozne, stejna prava jako ostatni obcane.

Zdroj: KORENEK, Josef Uvod do lekarske etiky. Olomouc: Vydavatelstvi Univerzity Palackeho, 1996.

Dalsi zdroj uvadi: Prakticke desatero, bod 7. Pacienta vzdy radne oslovujeme prijmenim, pred kterym nezapomenme uvest pani ci pane. Pokud ma pacient akademicky titul, tak jej v osloveni pouzivejme.

Zdroj:Manualek o etice pro zdravotni sestry. Ceske osetrovatelstvi 5: prakticka prirucka pro sestry. Brno: Institut pro dalsi vzdelavani pracovniku ve zdravotnictvi, 2000.

Madridska deklarace schvalena Svetovou psychiatrickou asociaci v Madride 25.8.1996:

3. Pacient ma byt prijimam jako partner, ktery ma v terapeutickem procesu sva prava. Vztah mezi lekarem a pacientem musi byt zalozen na vzajemne duvere a respektu, tak aby bylo pacientovi v co nejvetsi mire umozneno svobodne a informovane rozhodnuti....

4. Pokud je pacient nekompetentni nebo pokud neni schopen se vhodne rozhodnout v dusledku psychicke nemoci, ma psychiatr spolupracovat s rodinou, pripadne, pokud je to vhodne, vyhledat pravni pomoc, tak aby byla zabezpecena lidska dustojnost a prava pacienta....

Zdroj: KORENEK, Josef. Lekarska etika. Praha: Triton, 2004.

Domnivam se, ze lze bez problemu posuzovat pripad od pripadu, prihlednout k zabehnutym zvyklostem ustavu, ale tak, aby se klient (pacient) citil v zarizeni dobre. Problematiku jsem mela moznost konzultovat s reditelem domu pro seniory nebo domu s pecovatelskou sluzbou, kde je situace trosku jina, nicmene v lescems muze byt podobna. Bylo mi sdeleno, ze u nich dodrzuji etiketu s vykanim a oslovovanim prijmenim klientu i personalu.

Doplnění:

Dostala se mi do ruky kniha, ktera v dobe, kdy jsem Vam odpovidala na dotaz, byla pujcena. Jedna se o skripta KREJCIROVA, Olga. Manual zakladnich postupu jednani pri kontaktu s osobami s mentalnim postizenim. Olomouc: Univerzita Palackeho, 2007., kde na str.18 je zodpovezena primo otazka, kterou si kladete:

"Jak budeme osobu s mentalnim postizenim oslovovat? Odpoved: Vzdy, kdyz budeme dospelou osobu s mentalnim postizenim oslovovat - vykejte ji! Dospely clovek s mentalnim postizenim ma jine moznosti v porozumeni. Neznamena to ale, ze neni dospely. Pouzivejme rec dospelych, nikdy nepouzivejme zdrobneliny v jeho osloveni. ..."