Menhir x megalit

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jaký je rozdíl mezi menhirem a megalitem.
Moc děkuji

Odpověď

Dobrý den,

Význam obou slov podle slovníku cizích slov, https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/hledat?cizi_slovo=menhir&typ_hledani=prefix

je následující :

Menhir = megalitický kultovní památník

Megalit = monumentální kamenný památník z předhistorické doby

Podle všeho je tedy menhir konkrétní typ megalitické stavby - jednotlivě stojící kámen, svisle zasazený do země, zatímco jako megalit je možné označit jakýkoli objekt z velkých, neopracovaných kamenů, tedy i menhir. 

Na doplnění zasíláme další informace :

Menhir ( z bretonštiny men = kámen a hir = dlouhý) je kamenný blok svisle zasazený do země. Vyskytují se po celém světě. Obvykle beze stop opracování, zřídka je naznačená lidská postava, případně oděv a zbraně. Menhirové sochy jsou známé ze severozápadní Francie, Španělska, Korsiky.

Megalit (z řečtiny mega – velký, lithos – kámen) souhrnně označuje objekty z velkých, neopracovaných, nebo nahrubo opracovaných balvanů budované pravěkými lidmi. Sloužily účelu pohřebnímu, kultovnímu, astronomickému, případně chronologickému.

Vyskytují se nejvíce v Evropě a Středomoří, obdobné stavby lze ovšem nalézt po celé Zemi. Datují se od neolitu až do střední doby bronzové, jejich vznik ale nesouvisí s jednou konkrétní etnickou skupinou či kulturou. Nejznámější megalitickou stavbou na světě je Stonehenge.

Potřeba vztyčovat nebo přemisťovat velké kameny v krajině a ovlivňovat tak její podobu zřejmě provázela lidi odpradávna. Vztyčené kamenné stély - menhiry - nebo navršené balvany - dolmeny - můžeme najít v různých podobách téměř po celém světě a třeba v Asii je tato tradice dodnes živá. V Evropě jsou megalitickou „velmocí“ asi francouzská Bretaň a Velká Británie. Proslulé kamenné řady v Carnaku nebo anglický Stonehenge zná nejspíš každý.

Na rozdíl od většiny svých západoevropských megalitických bratrů, vztyčených přibližně mezi 4000-2500 př. n. l., jsou ty naše pravděpodobně podstatně mladší. Přesně to nevíme, protože stáří menhirů se zatím dostupnými metodami nedá určit.

Zdroj:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Menhir

https://www.reflex.cz/clanek/lide-a-zeme/82962/menhiry-zahadne-kameny-plne-energie-jsou-svedci-davno-zaslych-casu.html

http://menhiry.mysteria.cz/seznam.htm

https://cs.wikipedia.org/wiki/Megalit

https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/hledat?cizi_slovo=menhir&typ_hledani=prefix

https://www.infoz.cz/

 

Obor

Geografie. Geologie. Vědy o zemi

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

07.07.2021 14:20

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu