Měkké faktory investiční atraktivnosti

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych poprosila o bližší vysvětlení pojmů měkké faktory investiční atraktivnosti regionů (jako jsou kultura a cestovní ruch), bohužel nemůžu najít žádný zdroj, který by mi řekl více než, že jsou obtížně měřitelné, subjektivní a nepočítají se do kalkulace, ale ovlivňují investici. Zajímalo by mě jak moc faktory jako je kultura a cestovní ruch můžou ovlivňovat investiční rozhodování a zda např. kraje zahrnují rozvoj kultury a cestovního ruchu ve svých programech rozvoje také v souvislosti s přilákáním investorům. Byla bych ráda i za doporučení nějaké literatury.
Děkuji za zodpovězení dotazu

Odpověď

Dobrý den,

bližší vysvětlení problematiky měkkých faktorů v rámci regionálního rozvoje nabízejí níže uvedené publikace:

* RUMPEL, Petr, SLACH, Ondřej a KOUTSKÝ, Jaroslav. Měkké faktory regionálního rozvoje. V Ostravě: Ostravská univerzita, [2008]. 186 s. ISBN 978-80-7368-435-8.

* SLACH, Ondřej, RUMPEL, Petr a KOUTSKÝ, Jaroslav. Profilace měkkých faktorů regionálního rozvoje. 1. vyd. Ostrava: Accendo - Centrum pro vědu a výzkum, 2013. 181 s. ISBN 978-80-904810-7-7.

* KOUTSKÝ, Jaroslav a kol. Profilace měkkých faktorů regionálního rozvoje jako nástroj posilování regionální odolnosti a adaptability. Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně v Ústí nad Labem, 2012. 48 stran. Certifikovaná metodika. ISBN 978-80-7414-480-6.

* JÁČ, Ivan a kol. Jedinečnost obce v regionu. 1. vyd. [Praha]: Professional Publishing, 2010. 203 s. ISBN 978-80-7431-038-6. (kapitola: Regionální disparity z hlediska měkkých faktorů")

Zmínku o měkkých faktorech regionálního rozvoje můžete nalézt též v dokumentech o rozvoji a ekonomice regionů. Např.:

* MACHÁČOVÁ, Milena. Analýza faktorů ovlivňujících ekonomickou výkonnost regionu: autoreferát disertační práce doktorského studia. Ostrava: VŠB-TU Ostrava, 2006. 49 s. ISBN 80-248-0389-5.

* WOKOUN, René a kol. Regionální rozvoj a jeho management v České republice. Vyd. 1. Praha: Oeconomica, 2007. 244 s. ISBN 978-80-245-1301-0.

Další vhodnou literaturu můžete dohledat prostřednictvím již zmíněného  Online katalogu Národní knihovny ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/nkc , Souborného katalogu ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/skc nebo  Jednotné informační brány: http://www.jib.cz . Zahraniční dokumenty k tématu  je možné nalézt prostřednictvím souborného katalogu OCLC - Worldcat: www.worldcat.org či Google Books: http://books.google.cz/ apod.

Využít samozřejmě můžete i bibliografie uvedené v jednotlivých monografiích.