Megality

Text dotazu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kde všude ve světě najdeme megality. Kromě VB, Irska - kde je ještě najdeme, najdeme je i v České republice? Najdeme je i na jiném kontinentu než v Evropě? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

megality lze najít na většině kontinentů - nejen v Evropě, ale také v Asii (hojně např. v Indii), Africe a podle některých pramenů také v Americe. Megalitické památky se nacházejí i na českém území, nicméně jako prokazatelné megality uznávají vědci jen několik málo z řady objektů. Jedním z nejznámějších je největší český menhir u vesnice Klobuky ve středních Čechách (např.
http://www.pooh.cz/pruvodce/a.asp?a=2004612&db=444,
http://www.mystika.cz/menhiry/cech-str/menhir-klobuky.htm).
Solidní informaci o megalitech podává kniha:

Tanec obrů : není jen Stonehenge / Karel Sklenář ; [ilustrace Eliška Sklenářová]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Academia, 1996. -- 236 s., [16] s. il. : il., mapy ; 24 cm
V kapitole "Za dolmeny kolem světa", s. 31-38 najdete stručný přehled o tom, kde všude se megalityprokazatelně nacházejí.

Populárnější informace a rozsáhlou obrazovou dokumentaci najdete např. v knize V. Vokolka:

Svět posvátných kamenů / Václav Vokolek ; [fotografie Brian Anderson ... et al.]. -- Praha : Eminent, [2005-2006]. -- 2 sv. : il. (převážně barev.), mapy ; 25 cm