Medvídek Haribo

Text dotazu

Měnil se v historii tvar a velikost medvídků Haribo?

Odpověď

Dobrý den, historii výroby Medvídků Haribo je možné přehledně sledovat na stránkách firmy.
Zde jsou některé důležité body, které s vaším dotazem souvisí:

Již v roce 1922 položil Hans Riegel základní kámen pozdějšího mezinárodního úspěchu firmy HARIBO: vymyslel postavu TANČÍCÍHO MEDVÍDKA - figurku medvídka z ovocného želé, který se později proslavil po celém světě jako legendární ZLATÝ MEDVÍDEK HARIBO. Inspiraci pro tuto figurku našel Hans Riegel na jarmarcích a trzích, na nichž ještě v 19. století tančili cvičení medvědi jako atrakce.
Tehdejší figurky TANČÍCÍCH MEDVÍDKŮ z ovocného želé byly větší než dnešní ZLATÍ MEDVÍDCI, ale také štíhlejší.

Ve 30. letech se v paletě výrobků HARIBO objevuje další příbuzný TANČÍCÍHO MEDVÍDKA - MEDVÍDEK TEDDY: byl menší a kulatější a představoval oblíbenou plyšovou hračku v podobě cukrovinky. MEDVÍDCI TEDDY byli pojmenováni po 26. prezidentovi Spojených států (1901–1909) Theodoru Rooseveltovi (1858–1919), který byl vášnivým lovcem a měl zvláštní zálibu pro lov medvědů. Při oficiálních příležitostech dostával proto často také plyšové medvídky, kteří byli záhy pojmenováni krátkou podobou jeho jména – Teddy.

V roce 1960 byli na trh poprvé uvedeni nástupci legendárních TANČÍCÍCH MEDVÍDKŮ, tzv. ZLATÍ MEDVÍDCI HARIBO.

V 70. letech se změnily každodenní estetické normy zákazníků. A proto se také změnil tvar ZLATÝCH MEDVÍDKŮ: Původní relativně doširoka rozkročený postoj se zúžil. Namísto toho získali ZLATÍ MEDVÍDCI svůj kompaktnější, stylizovaný tvar, který si zachovali dodnes.

ZLATÍ MEDVÍDCI změnili opět zčásti svůj vzhled: barvy trochu zesvětlaly, protože se začaly vyrábět pouze z ovocných a rostlinných koncentrátů. Na obalu se poprvé objevil obrázek zlatého medvídka s červenou mašlí.

K 85. narozeninám dostali ZLATÍ MEDVÍDCI novou recepturu, nový design sáčku a jednotný radostný úsměv! Jako šestá příchuť bylo přidáno jablko.

Přesně k 90. jubileu věhlasného oslavence vydává HARIBO na počest ZLATÝCH MEDVÍDKŮ limitovanou, velice pozoruhodnou edici s 200g a 300g baleními. Nejen aktuální sáček se ZLATÝMI MEDVÍDKY, ale také dva z jejich nejznámějších nostalgických předchůdců z let 1959 a 1979 slibují svým nápadným, historickým vzhledem momenty plné radosti.

ŠŤAVNATÍ ZLATÍ MEDVÍDCI s podílem 22 % ovocné šťávy a šťavnatou měkkou konzistencí jsou obohacením řady výrobků. Existují v příchutích jablko, hruška, malina, broskev, limetka a černý rybíz.
Čerpáno z: https://www.haribo100let.cz/cz/historie/