Mediální kontext 30.let v Německu a ČSR

Text dotazu

Dobrý den,
můžete mi prosím poradit literaturu týkající se mediální situace ve 30
letech 20. st. v Německu a ČSR Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

k vašemu tématu Vám doporučujeme následující knihy:

Německo:

* FINZSCH, Norbert (ed.). Atlantic communications [elektronický zdroj] : the media in American and German history from the seventeenth to the twentieth century. Oxford ; New York : Berg, 2004. xiii, 472 p. ISBN 1-85973-679-3 Předmětová hesla: telekomunikace * Neměcko * Spojené státy americké

Pozn.: elektronický zdroj znamená, že se jedná o elektronickou knihu dostupnou pro uživatele registrované v NK ČR

* VAUGHAN, David. Bitva o vlny : rozhlas v mnichovské krizi = Battle for the airwaves : radio and the 1938 Munich crisis. 1. vyd.. Praha : Radioservis : Cook Communications, 2008. 112, 111 s., xvi s. obr. příl. : il., mapy, portréty, faksim. ; 21 cm + 1 CD. ISBN 978-80-86212-79-1.

Předmětová hesla: rozhlasové vysílání -- Německo -- 1918-1938

* WILKEM Jürgen. Grundzüge der Medien- und Kommunikationsgeschichte : von den Anfängen bis ins 20. Jahrhundert. Köln : Böhlau, 2000. vii, 436 s. ISBn 3-412-07300-8.

Předmětová hesla: masmédia -- Německo komunikace (sdělování) -- Německo masová komunikace -- Německo

* MEYEN, Michael; LÖBLICH, Maria. Klassiker der Kommunikationswissenschaft : Fach- und Theoriegeschichte in Deutschland. Konstanz : UVK Universitätsverlag Konstanz, c2006. 343 s. ISBN 3-89669-456-1.

Předmětová hesla: dějiny komunikace -- Německo dějiny médií -- Německo vědecké teorie -- Německo -- 19.-21. stol.

* WULF, Joseph. Presse und Funk im Dritten Reich: <<eine >>Dokumentation. Ungekürzte Ausg. Frankfurt am Main: Ullstein, 1983. 417 s. Ullstein-Buch; Nr. 33028. ISBN 3-548-33028-2.

Předmětová hesla: Německo * nacistické Německo * nacistická ideologie * média * tisk * rozhlas * dějiny * dokumenty

Česká republika:

* Česká média v proměnách 20. století [elektronický zdroj]. Vyd. 1.. Praha : UK FSV : Národní muzeum, 2008. 1 DVD-ROM : zvuk., barev. ; 12 cm ISBN 978-80-7036-264-8.

Předmětová hesla: masmédia -- Česko -- 20. stol.

* KONČELÍK, Jakub; VEČEŘA, Pavel; ORSÁG, Petr. Dějiny českých médií 20. století. Vyd. 1.. Praha : Portál, 2010. 310 s., xxxii s. obr. příl. ISBN 978-80-7367-698-8.

Předmětová hesla: dějiny médií -- Česko -- 20. stol. žurnalistika -- Česko -- 20. stol. masmédia a společnost -- Česko -- 20. stol.

* KÖPPLOVÁ, Barbara a kol. Dějiny českých médií v datech : rozhlas, televize, mediální právo. 1. vyd.. Praha : Karolinum, 2003. 461 s. ISBN 80-246-0632-1.

Předmětová hesla: rozhlasové vysílání -- Česko televizní vysílání -- Česko dějiny médií -- Česko mediální právo -- Česko

* GEBHART, Jan a kol. Řízení legálního českého tisku v Protektorátu Čechy a Morava. Vyd. 1.. V Praze : Karolinum, 2010. 146 s. : il. ; 21 cm + CD. ISBN 978-80-246-1632-2.

Předmětová hesla: tisk -- Česko -- 1939-1945 český tisk -- 1939-1945 mediální politika -- Česko -- 1939-1945 cenzura -- Česko -- 1939-1945 nastolování agendy -- Česko -- 1939-1945

Záznam všech uvedených publikací spolu s informacemi o jejich dostupnosti v českých knihovnách získáte v Souborném katalogu ČR (SKC) na adrese http://aleph.nkp.cz/F . Pro vyhledávání dalších knih můžete využít předmětová hesla a jejich vzájemnou kombinaci: media, Česko, Německo, dějiny, historie, tisk, rozhlas, apod.

Pokud jste čtenářkou NK ČR, můžete využít online katalog Národní knihovny ČR, dostupný na adrese http://aleph.nkp.cz/F/ . Pokud v Souborném katalogu ČR naleznete knihu, která je v jiné knihovně než v té, které jste čtenářkou, o její získání můžete zažádat prostřednictvím meziknihovní výpůjční služby (více informací o službě na http://knihovny.cz/co-knihovna-nabizi/sluzby/175-meziknihovni-sluzby ), konkrétní informace Vám pak podá vaše knihovna.

Zajímavým a užitečným zdrojem by mohly být také licencované online databáze, které mají vesměs všechny vysokoškolské knihovny a další větší knihovny k dispozici. Za Národní knihovnu ČR Vám doporučujeme především databáze Ebsco (rozhraní nabízí různé databáze, jejich přehled na WWW: http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdr.php3#ebsco , databáze jsou především článkové, z nichž některé jsou nabízeny i v plném textu), dále enycyklopedii z oblasti komunikace: International Encyclopedia of Communication (encyklopedie pokrývá komunikační studia, jejich teorie, mediální a komunikační fenomény, výzkumné metody, problémy, koncepty a rozdělení do geografických oblastí, celkem obsahuje 1339 hesel ; hesla jsou rozdělena do 29 skupin odpovídajících hlavním tématům v oblasti komunikace, každá skupina je uvedena expertem v daném oboru. Tyto skupiny zahrnují teorii a filozofii komunikace, mezilidskou komunikaci, žurnalistiku, komunikaci mezi rozdílnými kulturami a skupinami, mediální dopady, strategickou komunikaci/PR, komunikační a mediální právo, politiku, technologie a systémy ve světě, http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdr.php3#communication ).

Podrobnější inforamce o využívání licencovaných zdrojů v NK ČR získáte na adresehttp://www.nkp.cz/pages/page.php3nazev=Licencovane_online_databaze&submenu3=104 .