Média a pedagogika

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaké knihy mi můžete doporučit k tématu Média z hlediska pedagogiky, výchovy a vzdělávání. Knih je o médiích mnoho, ale chtěl bych najít vhodné pro odbornou práci. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,
literaturu k danému tématu by bylo lepší, kdybyste vyhledával sám. Za prvé by to měla být Vaše odborná práce a za druhé Vy sám nejlépe poznáte, který záznam je pro Vás relevantní. Národní knihovna ČR zpřístupňuje volně na svých stránkách www.nkp.cz katalogy a databáze, ve kterých lze vyhledávat podle klíčových slov (předmětových hesel). Knih k médiím je tam opravdu velmi mnoho, jsou často ve spojitosti s výchovou; nedokážeme ale posoudit, jestli i tyto knihy Vás zajímají, jak moc jsou vhodné pro Vaši práci.

Kolektivní monografie s tématikou z oblasti mediální pedagogiky uvádí za každým příspěvkem prameny literatury, ze které autor kapitoly čerpal.  Doporučujeme proto např.:

PAVLIČÍKOVÁ, Helena a kol. Mediální pedagogika. Média a komunikace v teorii a učitelské praxi. České Budějovice: Jihočeská univerzita, 2009. ISBN 978-80-7394-190-1.

Posíláme Vám na ukázku několik záznamů z báze NKC (elektronický katalog NK ČR) a několik odkazů z internetu.

Další odkazy z webu:
http://www.medialnipedagogika.cz/co-je-medialni-pedagogika
http://www.medialnipedagogika.cz/wp-content/uploads/Schorb-Sloboda_Teorie-med-ped_in_Medialni-pedagogika-v-teorii-a-praxi.pdf

Další záznamy, které můžete najít i sám v elektronickém katalogu (baze NKC) Národní knihovny ČR:

     Mlcoch, Milos, 1964-
     Komunikacni vychova a skolska praxe / [Milos Mlcoch a kolektiv]. -- 1. vyd.. -- Olomouc : Univerzita Palackeho v Olomouci, 2012. -- 236 s. : il. ; 21 cm. -- (Kolektivni monografie)
     ISBN 978-80-244-3016-4 (broz.) : neprodejne
     Cast. slovensky text, anglicka resume
     Pod nazvem: Pedagogicka fakulta, Univerzita Palackeho v Olomouci. -- Obsahuje bibliografie a bibliograficke odkazy. -- Urceno pro odbornou verejnost
     Univerzita Palackeho. Pedagogicka fakulta
      * komunikacni vychova
      * kurikulum
      * komunikacni dovednosti
      * medialni komunikace
      * ctenarska gramotnost
      * vzdelavaci programy -- Cesko
      * kolektivni monografie
     Signatury:* 54 H 331612*

     Medialni tvorba v kontextu vzdelavani : na prikladu cesko-nemeckeho medialne-pedagogickeho projektu o genetice / Zdenek Sloboda ... [et al.]. -- Vyd. 1.. -- Brno : Barrister & Principal, 2011. -- 113 s. : il. ; 23 cm
     ISBN 978-80-87474-28-0 (broz.) : Kc 195,00
     Cast. prelozeno z nemciny. -- Obsahuje bibliografie a bibliograficke odkazy
     Sloboda, Zdenek, 1981-
      * audiovizualni media
      * medialni vychova
      * vzdelavaci projekty
      * kolektivni monografie
     Signatury:* 54 F 109164* SF II 081696#

     Bina, Daniel, 1969-
     Texty, media a edukace : studie k teorii jazyka, komunikace a medialni gramotnosti / Daniel Bina. -- 1. vyd.. -- Ceske Budejovice : Vlastimil Johanus, 2011. -- 152 s. ; 21 cm
     ISBN 978-80-87510-05-6 (broz.)
     Cast. anglicky text, anglicke resume
     250 vyt.. -- Obsahuje bibliografii
      * socialni komunikace
      * medialni komunikace
      * filozofie jazyka
      * medialni gramotnost
      * medialni vychova
      * studie
     Signatury:* 54 H 329719*

     Mervart, Jan, 1980-
     Media a multimedia v pedagogicke praxi. Filmova a multimedialni tvorba / Jan Mervart, Jaromir Petera. -- Vyd. 1.. -- Hradec Kralove : Gaudeamus, 2010. -- 52 s. ; 30 cm
     ISBN 978-80-7435-045-0 (krouzkova vazba)
     Nad nazvem: Univerzita Hradec Kralove, Institut dalsiho vzdelavani -- Na obalce nad nazvem: M10. -- Obsahuje bibliografii a bibliograficke odkazy
     Petera, Jaromir
     Media a multimedia v pedagogicke praxi (projekt)
     Univerzita Hradec Kralove. Institut dalsiho vzdelavani
      * film
      * autorske pravo -- Cesko
      * medialni vychova
      * ucebni texty
     Signatury:* 54 D 167867*

     Niklesova, Eva
     Medialni gramotnost a medialni vychova : studijni texty / Eva Niklesova, Daniel Bina. -- 1. vyd.. -- Ceske Budejovice : Vlastimil Johanus, 2010. -- 86 s. : il. ; 21 cm + 1 CD-ROM (prezentace, projekty)
     ISBN 978-80-904247-6-0 (broz.)
     350 vyt.. -- Obsahuje bibliografii a bibliograficke odkazy
     Bina, Daniel, 1969-
      * medialni gramotnost
      * medialni vychova
      * ucebni texty
     Signatury:* 54 H 314988

     Pospisil, Jan
     Medialni vychova / Jan Pospisil, Lucie Sara Zavodna. -- Vyd. 1.. -- Kralice na Hane : Computer Media, 2009-2010. -- 4 sv. : il. (prevazne barev.), portrety ; 30 cm
     ISBN 978-80-7402-022-3 (ucebnice : broz.). -- ISBN 978-80-7402-039-1 (cvicebnice - zadani : krouzkova vazba). -- ISBN 978-80-7402-055-1 (cvicebnice - reseni : broz.). -- ISBN 978-80-7402-040-7 (metodika : broz.)
     . -- Obsahuje bibliografie a bibliograficke odkazy
     Obsahuje:[ucebnice]. 2009. 88 s. -- cvicebnice - zadani. 2010. 88 s. -- cvicebnice - reseni. 2010. 88 s. -- metodika. 2010. 112 s.
     Zavodna, Lucie Sara, 1984-
      * medialni vychova
      * ucebnice strednich skol
     Signatury:* 54 D 165560* 54 D 169675* 54 D 169864* 54 D 169865*

     Strachota, Karel, 1962-
     Byt v obraze : medialni vzdelavani s vyuzitim audiovizualnich prostredku / [autori Karel Strachota, Jaroslav Valuch]. -- Praha : Clovek v tisni, 2007. -- 195 s. : il. (prevazne barev.), portrety, faksim. ; 30 cm
     ISBN 978-80-86961-35-4 (krouzkova vazba)
     Na obalce: namet a scenar Jeden svet na skolach ; produkce Clovek v tisni - spolecnost pri Ceske televizi. -- Obsahuje bibliograficke odkazy
     Valuch, Jaroslav, 1979-
     Jeden svet na skolach (projekt)
     Clovek v tisni (spolecnost)
      * medialni gramotnost
      * medialni vychova
      * metodicke prirucky
     Signatury:* 54 D 150930

     Medialni gramotnost: novy rozmer vzdelavani / Jan Jirak, Radim Wolak (editori). -- [Praha] : Radioservis, 2007. -- 152 s. : il. ; 20 cm
     ISBN 978-80-86212-58-6 (broz.)
     Cast. anglicky a nemecky text
     . -- Obsahuje bibliografie a bibliograficke odkazy
     Jirak, Jan, 1958-
     Wolak, Radim, 1977-
      * medialni gramotnost
      * medialni vychova
      * sborniky konferenci
     Signatury:* 54 H 285927
     SF II 080264#

     Micienka, Marek
     Rozumet mediim : zaklady medialni vychovy pro ucitele / Marek Micienka, Jan Jirak a kol.. -- Vyd. 1.. -- [Praha] : Partners Czech, c2006. -- 218 s. : il., portrety ; 30 cm
     ISBN 80-239-6762-2 (krouzkova vazba)
     Vychazi ve spolupraci s Centrem pro medialni studia CEMES UK FSV -- 1000 vyt.. -- Obsahuje bibliografie
     Jirak, Jan, 1958-
     Univerzita Karlova. Centrum pro medialni studia
      * masmedia
      * medialni vychova
      * metodicke prirucky
     Signatury:* 54 D 140935*

     Roth, Jiri, 1963-
     Medialni vychova v Cechach. Tistena media / [autor Jiri Roth]. -- 1. vyd.. -- Praha : Tutor, c2005. -- 118 s., xiv s. obr. pril. : il. (nektere barev.) ; 24 cm
     ISBN 80-86700-25-9 (broz.)
     Obalkovy nazev: Tistena media v konfrontaci s internetem, rozhlasem a televizi
     Hrbetni nazev: Medialni vychova v Cechach - tistena media
     . -- Obsahuje bibliografii
      * noviny -- Cesko
      * zurnalistika -- Cesko
      * medialni komunikace -- Cesko
      * popularne-naucne publikace
     Signatury:* 54 F 081869*  SF II 075017#

     Evropska media a weby v ceske skole : prirucka pro ucitele, zaky a studenty. -- 1. vyd.. -- Praha : Ustav pro informace ve vzdelavani, 2004. -- 54 s. : il. ; 30 cm
     ISBN 80-211-0468-6 (broz.)
     Cast. anglicky, francouzsky, italsky, nemecky, polsky a spanelsky text
     Vydano v ramci projektu Evropske vzdelavaci porady a webove stranky - dalsi moznost spojeni pro ceske skoly, jehoz resitelem je UIV -- Na obalce nad nazvem: Ustav pro informace ve vzdelavani, EUP -- 2000 vyt.. -- Obsahuje bibliografii
     Evropske vzdelavaci porady a webove stranky - dalsi moznost spojeni pro ceske skoly (projekt)
     Ustav pro informace ve vzdelavani
      * vychova a vzdelavani -- Cesko
      * zakladni skoly -- Cesko
      * stredni skoly -- Cesko
      * televizni porady -- zeme Evropske unie
      * rozhlasove porady -- zeme Evropske unie
      * WWW aplikace -- zeme Evropske unie
      * pocitacem podporovana vyuka -- zeme Evropske unie
      * informacni publikace
     Signatury:* 54 D 131823*