Mechanická spojka

Text dotazu

Dobrý den, potřeboval bych vědět kdy byla sestrojena první mechanická spojka a kým.

Odpověď

Dobry den,

dekujeme Vam za vyuziti sluzby Ptejte se knihovny.

Bohuzel se presne informace z publikaci v nasem knihovnim fondu nemuzeme dopatrat.
V publikaci Světové vynálezy v datech : Chronologický přehled významných událostí z dějin
tvůrčí technické práce / František Jílek, Josef Kuba, Jaroslava Jílková. -- Praha : Mladá fronta,
1977. -- 286 s. jsme se docetli, ze roku 1664 jisty Gaspar Schott ve svem dile
"Technica curiosa" uvadi poprve v literature tzv. Cardanovu spojku k prevodu pohybu mezi
dvema ruznobeznymi hridelemi. Patrne nepravem se tento vynalez prisuzuje Italovi
Geronimu Cardanovi. Zarizeni se totiz uzivalo u veznich hodin a zentouru, davno pred
jeho uzitim u modernich automobilu.