MDT

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych od vás poradit....Jsem účastník knihovnického kurzu...Jsem se poprosit , nevím si rady s jedním úkolem zadáním...Dostali jsme zadání přiřadit znaky MDT k obecně daným názvům publikací knihovních...Např. Publikace o znečištění řek, publikace o hradech v Rakousku atd...KDe a jak to prosím můžu vyhledat a přiřadit k tomu správné znaky...Poradte mi prosím...Chci se to naučit...Nechci od vás vypracování úkolu , ale radu jak na to prosím

Odpověď

Dobrý den,

aktuální verzi MDT najdete volně přístupnou na http://aip.nkp.cz/mdt/. Vyhledávat zde můžete podle notace MDT (tj. podle číselného znaku) nebo podle slovník vyjádření. Pro vyhledání je nutné kliknout na tlačítko Vyhledat, klávesa Enter v tomto případě nefunguje.

Znak MDT by měl vždy vyjadřovat téma dokumentu, pokud se dokument věnuje více oblastem, můžete jednotlivá témata vyjádřit více znaky, které dáte pomocí spojovacích symbolů do příslušného vztahu.  Dále může díky pomocným znakům vyjadřovat i typ dokumentu (encyklopedie, slovník, adresář ...), jaké geografické oblasti nebo časového období  se dokument týká atd.

Podrobně jsou jednotlivé možnosti MDT popsány např. na http://www.vkol.cz/data/soubory/rf/MDT.pdf,

http://web.ff.cuni.cz/~rada/VecnePoradani/Por1/MDT.doc, http://www.nkp.cz/o-knihovne/odborne-cinnosti/zpracovani-fondu/informativni-materialy/mdt-www

 

Příklady, jak se jednotlivé části MDT pro vytvoření znaku používají, najdete např.  na http://knihweb.ic.cz/okruh17.html.  Pro inspiraci i kontrolu si pak můžete dokument, ke kterému budete vytvářet znak MDT, vyhledat v katalogu některé knihovny a podívat se, zda se shodnete se znakem, který vytvořili knihovníci při věcném zpracování dané knihy.

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

29.04.2013 10:08

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu